Wojna w Ukrainie. "Potężny ostrzał Kijowa, trzęsą się ściany". Pod stolicą zniszczone czołgi [RELACJA NA ŻYWO]
Trwa 25. dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Potężne eksplozje i pożar w Kijowie. Uszkodzonych jest kilka domów i centrum handlowe - informuje mer miasta Witalij Kliczko. Zginęła co najmniej jedna osoba. Podczas kolejnej próby ataku na Kijów, okupanci stracili połączony oddział 6. Pułku Pancernego - podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Zwolniono 64 osoby uwięzione w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej, okupowanej przez Rosję. Front praktycznie zamarł, trwają działania taktyczne - przekazały ukraińskie władze. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.
- • Potężne eksplozje i pożar w Kijowie. Uszkodzonych jest kilka domów i centrum handlowe - informuje mer miasta Witalij Kliczko.
- • Podczas kolejnej próby ataku na Kijów rosyjska armia straciła oddział 6. Pułku Pancernego - poinformowało dowództwo sił Ukrainy.
- • Z elektrowni atomowej w Czarnobylu wywieziono w sumie 64 osoby, w tym 50 członków personelu i dziewięcioro funkcjonariuszy ukraińskiej Gwardii Narodowej. Na ich miejsce skierowano 46 ochotników spośród pracowników elektrowni.
- • W Moskwie otwarcie mówią o ostatecznym rozwiązaniu kwestii ukraińskiej podobnie, jak naziści mówili o kwestii żydowskiej - powiedział Wołodymyr Zełenski przemawiając w parlamencie Izraela.
- • "Ryzyko ofensywy z Republiki Białorusi na kierunku wołyńskim jest oceniane jako wysokie" - przekazała Ukrainska Prawda, cytując swoje źródło w sztabie generalnym. Ukraiński wywiad dodał, że do ataku z Białorusi może dojść w ciągi najbliższego dnia lub dwóch dni.
- • Radio Swoboda przekazało, że wielu czeczeńskich bojowników zginęło w Ukrainie. Pozostali kadyrowcy powrócili do Czeczenii.
- • Nieoficjalne informacje wywiadu. Aleksandr Bortnikow potencjalnym następcą Putina.
Unia Europejska zrobi w poniedziałek duży krok w kierunku ściślejszej współpracy wojskowej, informuje dziennik “De Telegraaf". W Brukseli unijni ministrowie spraw zagranicznych i obrony przyjmą „Strategiczny Kompas”, dokument który określi zasady współpracy w obszarze obronności.
- Jestem pewien, że przed sądem boskim otrzymają tylko jedną karę, jedną dla wszystkich - wieczną piwnicę, na zawsze pod bombami, na zawsze bez jedzenia, wody i ciepła. Za wszystko, co zrobili naszym ludziom, pokojowo nastawionym ludziom, zwykłym Ukraińcom - stwierdził Zełenski.
- Już 25. dzień rosyjskie wojsko szuka i nie może znaleźć swoich "nazistów", przed którymi chciało ochronić naszych ludzi. Szuka też i nie może znaleźć Ukraińców, którzy by je witali kwiatami. Rosyjskie wojsko nie znajduje też drogi do domu. I dlatego nasze wojsko pomaga im w drodze do sądu boskiego - stwierdził w najnowszym wystąpieniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Premier Japonii Fumio Kishida i jego kambodżański odpowiednik Hun Sen wezwali w niedzielę do niezwłocznego zakończenia wojny na Ukrainie. Rosyjską inwazję na ten kraj nazwali “poważnym naruszeniem Karty Narodów Zjednoczonych”.
Jest odpowiedź Ukrainy na rosyjskie ultimatum dotyczące kapitulacji Mariupola. - Nie może być mowy o jakiejkolwiek kapitulacji Mariupola. Otwórzcie korytarz humnitarny - stwierdziła wicepremier i minister reintegracji ziem czasowo okupowanych Iryna Wereszczuk.
"Ratownicy gaszą wielki pożar w centrum handlowym w dzielnicy Padół" - informuje na kanale Telegram mer miasta Witaij Kliczko. "Na razie wiadomo, że jedna osoba nie żyje".
"Siły rosyjskie nacierające z Krymu nadal próbują ominąć Mikołajów, kierując się na zachód w stronę Odessy. Siły te poczyniły niewielkie postępy w ciągu ostatniego tygodnia. Rosyjskie siły morskie nadal blokują ukraińskie wybrzeże i przeprowadzają ataki rakietowe na cele na Ukrainie. Blokada ukraińskiego wybrzeża prawdopodobnie pogorszy sytuację humanitarną na Ukrainie, uniemożliwiając dotarcie niezbędnych dostaw do ludności ukraińskiej" - oceniło w niedzielę wieczorem brytyjskie ministerstwo obrony.
Z siedmiu zaplanowanych na niedzielę korytarzy humanitarnych zadziałały w niedzielę cztery, ewakuowano 7295 osób – poinformowała wieczorem wicepremier Iryna Wereszczuk. Władze straciły kontakt z sześcioma osobami z transportu humanitarnego w obwodzie charkowskim.
Wielka Brytania nadal będzie wspierała Ukrainę militarnie, gospodarczo i dyplomatycznie - zapewnił w niedzielę premier Boris Johnson ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Poprosił go o ocenę dalszych potrzeb wojskowych do odpierania rosyjskiej agresji.
Potężna eksplozja w Kijowie. Kilka budynków na osiedlu Borszczahiwka pozostało bez prądu. Na osiedlu Wynohradar z budynków posypał się tynk i otworzyły okna. W okolicach stacji metra Szulawska widoczne są kłęby dymu.
Moskwa wydłużyła termin spłaty kredytów dla Białorusi na 5-6 lat – poinformował minister finansów tego kraju Juryj Sieliwierstau na antenie telewizji państwowej.
- Mam nadzieję, że nikt więcej nie będzie musiał oglądać tego, co widziałem ja - mówił konsul generalny Grecji Manolis Androulakis na lotnisku w Atenach po przylocie z Rumunii. - Mariupol dołączy do listy miast kompletnie zniszczonych wojną. Nie potrzeba ich wymieniać, znamy je: Guernica, Coventry, Aleppo, Grozny, Leningrad - wyliczał dyplomata.
Z atakowanego przez Rosjan Mariupola w Ukrainie do domu wrócił ostatni unijny dyplomata, konsul generalny Grecji Manolis Androulakis - poinformowała w niedzielę Agencja Reutera. Dyplomata z oblężonego miasta wyjechał we wtorek, a do ojczyzny, wraz z 10 greckimi obywatelami, wrócił po czterech dniach podróży - podano.
W wywiadzie, opublikowanym w niedzielę wieczorem w internetowym wydaniu "Wprost", premier wskazał, że na spotkaniu chciałby poruszyć kwestię, w jaki sposób Polska mogłaby przeprowadzić zamrożenie i konfiskatę majątków rosyjskich, które znajdują się w naszym kraju.
"Trochę takich majątków u nas jest. Z jednej strony mamy konstytucyjne ograniczenia takiego działania, związane z prawem własności, a z drugiej - coraz więcej Polaków nie rozumie, dlaczego, skoro Włosi konfiskują jachty rosyjskich oligarchów, my nie możemy takich działań przeprowadzić w naszym kraju" - zauważył. "Chcemy to przeprowadzić przez Sejm i uznaliśmy, że opozycja powinna być włączona w ten proces" - dodał szef rządu.
Na spotkaniu z opozycją chcielibyśmy poruszyć kwestię, w jaki sposób Polska mogłaby przeprowadzić zamrożenie i konfiskatę majątków rosyjskich, które znajdują się w naszym kraju - powiedział w wywiadzie dla "Wprost" premier Mateusz Morawiecki.
Jak poinformował rzecznik rządu Piotr Müller, w poniedziałek ma odbyć się spotkanie premiera z przedstawicielami parlamentarnych sił politycznych, dotyczące sytuacji na Ukrainie i pomocy dla uchodźców.
"Jeśli choć jeden białoruski żołnierz przekroczy granicę z Ukrainą, zostanie zniszczony. Naród białoruski zdecydowanie tego nie potrzebuje. To jest potrzebne tylko Putinowi. Prezydent Federacji Rosyjskiej zmusza Aleksandra Łukaszenkę do podjęcia decyzji o inwazji armii białoruskiej, ale ten rozumie, że będzie to dla Białorusi klęską" - ostrzegł sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Oleksij Daniłow.
"Wnioski z przechwyconych rozmów telefonicznych między żołnierzami z Rosji a żonami lub matkami: 1) kobiety są podekscytowane łupami i wprost mówią, żeby mundurowi brali jak najwięcej; 2) kobiety z Rosji nienawidzą Ukraińców, postrzegają ich jako podludzi i namawiają do zabijania i niszczenia" - napisała w mediach społecznościowych ukraińska analityczka polityczna Maria Zolkina.
Rosja złożyła Ukrainie propozycję poddania się Mariupola. Propozycja zakłada m.in. obustronny rozejm oraz ewakuację cywilów korytarzami humanitarnymi. Zgoda oznaczałaby kapitulację miasta bez dalszych walk.
Powiązane tematy:
"Jestem tutaj, aby zobaczyć dynamikę tego kryzysu uchodźczego, ale także rolę Polski. Jest to naród, który jest postrzegany jako odstępca od zachodnich wartości, naród, który brzydzi się imigrantami, kraj, który symbolizuje kryzys liberalizmu. Im dłużej tu jednak przebywam, tym bardziej dostrzegam krótkowzroczność tej narracji, forsowanej przez rzekomo bardziej oświeconych partnerów unijnych, takich jak Niemcy i Francja" - pisze Syed.
"Z tego miejsca myśl, że Polska jest narodem nieprzyjaznym, wydaje się więcej niż pewnym zgrzytem. To prawda, że w 2015 r. sprzeciwiła się unijnemu programowi relokacji Syryjczyków uciekających przed konfliktem, co wskazuje na podejrzliwość wobec wielokulturowości i - jak mówi mi wielu młodszych Polaków - utrzymującą się nietolerancję wobec nie-białych. Jednak ramiona wyciągnięte do dwóch milionów ukraińskich uchodźców są mimo wszystko wzruszające, zwłaszcza biorąc pod uwagę rosnące obciążenie dla służb publicznych, szczególnie w okolicach Warszawy" - stwierdza dziennikarz.
To Polska miała rację, ostrzegając przed Rosją, czego Zachód nie chciał słuchać i wcale nie jest ona odstępcą od zachodnich wartości, jak twierdziły Francja i Niemcy, lecz ich obrońcą - pisze w reportażu z Przemyśla brytyjski "The Sunday Times".
Autor reportażu Matthew Syed podkreśla, że pomoc jaką Polska udziela uchodźcom z Ukrainy kompletnie zaprzecza forsowanej w zachodniej części Unii Europejskiej narracji, jakoby była ona krajem ksenofobicznym i nieprzyjaznym imigrantom. Jak dodaje, jedyną osobą, której wykazujący się otwartym sercem Polacy nienawidzą, jest prezydent Rosji Władimir Putin.
Minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser chce chronić kobiety przybywające do Niemiec z Ukrainy przed handlarzami ludźmi i przestępcami seksualnymi. - Każdy, kto próbuje wykorzystywać trudną sytuację uchodźców, powinien wiedzieć, że na takie czyny reagujemy z całą mocą prawa - powiedziała gazecie "Bild am Sonntag".
Powiązane tematy:
WP Wiadomości na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski