Trwa ładowanie...

Chavez otwiera sieć państwowych supermarketów

Prezydent Wenezueli Hugo Chavez otworzył sieć państwowych supermarketów, przejętych wcześniej od francuskiej firmy Cada. W ten sposób populistyczny przywódca próbuje walczyć z najwyższą w krajach Ameryki Łacińskiej inflacją.
Share
Chavez otwiera sieć państwowych supermarketów
Źródło: AFP, Fot: Thomas Coex
d26eac6

Uroczystość otwarcia sieci 35 sklepów była transmitowana na żywo w radiu i w telewizji. Prezydent w swoim wystąpieniu podkreślał, że odtąd są one "własnością społeczną, narodową". Mówił o potrzebie zastąpienia mechanizmów kapitalistycznych przez socjalistyczne, jako jedynym - jego zdaniem - sposobie na zagwarantowanie sprawiedliwości społecznej w Wenezueli.

Nowa sieć, Abasto Bicentenario, ma według zapewnień prezydenta Chaveza "sprzedawać taniej niż kapitaliści" - średnio o 13%.

Upaństwowienie handlu ma być receptą na wysoką inflację. W ubiegłym roku wyniosła ona ponad 25% i była najwyższa w całej Ameryce Łacińskiej.

Chavez oskarża biznesmenów o spisek w celu obalenia go z urzędu. Spisek miałby polegać na wywoływaniu sztucznych braków na rynku żywności i podstawowych produktów.

Opozycja twierdzi jednak, że inflacja jest efektem nieudolności rządu i korupcji. Zdaniem opozycji Chavez i jego rząd nie są zdolni do zarządzania strategicznymi sektorami gospodarki, w tym do dystrybucji żywności.

d26eac6

Podziel się opinią

Share
d26eac6
d26eac6
Więcej tematów