Trwa ładowanie...

Chaos w Pakistanie po zamachu - 25 osób zginęło

Lech Kaczyński przesłał prezydentowi Pakistanu kondolencje w związku z piątkową serią zamachów bombowych w Karaczi, w których zginęło 25 osób, a ponad 150 zostało rannych. Polski prezydent przekazał za pośrednictwem pakistańskiego przywódcy kondolencje rodzinom i bliskim ofiar zamachów oraz złożył życzenia powrotu do zdrowia dla osób rannych w wybuchach.
Sytuacja w handlowej stolicy Pakistanu, Karaczi, jest napięta - pisze agencja Reutera.

Share
Chaos w Pakistanie po zamachu - 25 osób zginęło
Źródło: AFP
d3i6dbx

Większość sklepów w tym 18-milionowym mieście była zamknięta, a transport publiczny praktycznie ustał, gdy na ulicach zgromadziły się tysiące żałobników.

Jak pisze Reuter, napięta sytuacja w Karaczi poddaje pod dyskusję skuteczność zwalczania bojowników powiązanych z Al-Kaidą przez pakistańskie siły bezpieczeństwa.

d3i6dbx

- Wygląda to tak, jakby w Pakistanie nie było rządu. Politycy zawsze mówią, że są tu bojownicy i że nas zaatakują. A jak już atakują, policja i rząd nic nie robią - powiedział mężczyzna, który stracił krewnego w jednym z piątkowych zamachów.

Według władz, oba ataki przeprowadzili zamachowcy-samobójcy na motocyklach. Pierwszy miał miejsce na jednej z ulic Karaczi, gdzie zamachowiec uderzył w autobus z szyitami udającymi się na procesję z okazji ważnego szyickiego święta Muharram. Atak ten, w którym śmierć poniosło 12 osób, miał cechy charakterystyczne dla działań talibów.

Wkrótce potem nastąpiła eksplozja przed szpitalem, do którego przewieziono rannych z pierwszego zamachu. W wyniku tego ataku zginęło 13 osób.

W ostatnich miesiącach miasto stało się sceną aktów przemocy motywowanej etnicznie i politycznie.

d3i6dbx

Pakistańscy talibowie związani z Al-Kaidą, usiłujący obalić proamerykański rząd cieszącego się niewielką popularnością prezydenta Asifa Alego Zardariego, zorganizowali od października 2009 roku kilka fal zamachów bombowych na zatłoczonych bazarach oraz w okolicach gmachów wojskowych i policyjnych, zabijając w sumie kilkuset ludzi.

W ciągu ostatnich dwóch lat w atakach terrorystycznych w Pakistanie zginęły ponad 3 tysiące ludzi, w większości cywilów.

Szyici stanowią 20% ludności Pakistanu, w którym dominującym wyznaniem jest sunnizm. Od końca lat 80. ofiarami przemocy między obu odłamami islamu padły w całym kraju ponad 4 tysiące szyitów.

d3i6dbx

Podziel się opinią

Share
d3i6dbx
d3i6dbx
Więcej tematów