Trwa ładowanie...

Chaos w kraju NATO. Rząd chyli się ku upadkowi

Bułgarski rząd stoi w obliczu upadku w tym tygodniu. Kluczowe głosowanie dla rządu Kiryła Petkowa odbędzie się w środę. Gabinet ma niewielkie szanse na przetrwanie. Tym samym zapowiadający walkę z korupcją i szerzącymi się wpływami Moskwy w kraju rząd rozpadnie się i potrzebne będą nowe wybory.

Share
Petkow rządzi Bułgarią od grudnia 2021 roku Petkow rządzi Bułgarią od grudnia 2021 roku Źródło: GETTY, fot: Future Publishing
d22s2lp

Rząd premiera Bułgarii Kiryła Petkowa prawdopodobnie upadnie w środę w wyniku głosowania nad wotum nieufności. Polityk obiecywał walkę z szerzącą się od lat w kraju korupcją i zajął także zdecydowane stanowisko wobec Rosji.

Petkow doszedł do władzy zaledwie sześć miesięcy temu, kończąc burzliwy rok, w którym Bułgarzy trzykrotnie szli do urn, tworząc w grudniu chwiejną koalicję czterech partii.

Wygląda na to, że ten siedmiomilionowy kraj może teraz jeszcze bardziej pogrążyć się w politycznym chaosie zauważa portal Politico. Wydarzenia w Sofii mogą przekreślić szanse na przystąpienie kraju do strefy euro w 2024 roku.

d22s2lp

Głosowanie w sprawie wotum nieufności w środę zostało przyspieszone przez byłego telewizyjnego prezentera, który porzucił mały ekran na rzecz polityki. Sławi Trifonow, który nagle wycofał swoją partię "Jest taki naród" z koalicji rządzącej twierdzi, że nie zgadza się z Petkowem w kwestii budżetu i oskarża premiera o zbyt łagodne stanowisko w sprawie zezwolenia Macedonii Północnej na rozpoczęcie rozmów akcesyjnych z UE.

Oligarchowie, korupca i wzajemne oskarżenia

Prawdziwy powód wystąpienia z rządu może być jednak inny. Walka Petkowa z korupcją w kraju ma być zbyt kosztowna dla "potężnej bułgarskiej mafii oligarchicznej", która straciłaby na obiecanym przez premiera rozwiązaniu tej kwestii. Duża część debaty publicznej w Sofii poświęcona jest ewentualnym związkom Trifonowa z przestępcami, donosi Politico.

Oliwy do ognia dolewają członkowie partii byłego telewizyjnego showmana, którzy zdecydowali się poprzeć Petkowa zarzucając byłem szefowi, że ich dotychczasowa partia stoi po stronie mafii. Trifonow uważa te zarzuty za "absurdalne".

d22s2lp

Sam Petkow stara zapowiada walkę do końca i obiecuje, że do środy postara się znaleźć potrzebnych mu brakujących, przychylnych posłów. - Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby ich znaleźć - powiedział premier.

Pierwsza próba sił miała miejsce w zeszłym tygodniu. Wtedy to bułgarski parlament odwołał swojego przewodniczącego, który wywodził się z ugrupowania Petkowa. Po głosowaniu na ulicach Sofii wybuchły protesty.

W następstwie postępującej polaryzacji społeczeństwa w Bułgarii, do władzy dojść może stronnictwo, które jest zdecydowanie mniej anty rosyjskie. Sondaże pokazują, że na przyspieszonych wyborach zyskać mogą partie jawnie pro rosyjskie, oraz ta byłego premiera Borysowa, który w marcu został aresztowany w związku z podejrzeniami o korupcję.

Zobacz też: Rosja demonstruje potencjał. "Odpowiedź NATO musi być wyraźna"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d22s2lp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d22s2lp
d22s2lp
Więcej tematów