Trwa ładowanie...

Chaos w Iraku. Parlament zajęty. Tysiące ludzi na ulicach

Irakijczycy wyszli na ulice w Bagdadzie, by demonstrować przeciwko okupacji parlamentu, który w weekend został zajęty przez zwolenników szyickiego przywódcy Muktady al-Sadra. "Naród nie pozwoli na pucz" - pisali na transparentach jego zwolennicy.

W poniedziałek w Bagdadzie doszło do kolejnych zamieszekW poniedziałek w Bagdadzie doszło do kolejnych zamieszekŹródło: PAP, fot: PAP/EPA/MURTAJA LATEEF
d2hi37a
d2hi37a

- To jest parlament narodu i wszystkich Irakijczyków, a nie parlament jakiejkolwiek grupy - powiedział 25-letni protestujący Ahmed Ali agencji AFP. W demonstracji przeciwko zajęciu parlamentu udział wzięły tysiące ludzi.

Polityczny impas trwa od 10 miesięcy kiedy to Irakijczycy poszli do urn. Jedna strona konfliktu to al-Sadr, którego zwolennicy zajmują teraz parlament, druga to potężny proirański sojusz Rama Koordynacyjna. Obie strony sporu to szyici.

Zwolennicy Ramy Koordynacyjnej powiedzieli, że ich celem jest "obrona państwa i jego legitymacji". Po około dwóch godzinach kontrdemonstracja się rozproszyła.

d2hi37a

Zamieszki w Bagdadzie

Zwolennicy al-Sadra szturmowali w sobotę parlament. Tysiące demonstrantów pokonało betonowe bariery chroniące budynek. Szturm powiódł się mimo użycia przez siły bezpieczeństwa armatek wodnych i gazu łzawiącego. Nie była to pierwsza próba "zdobycia parlamentu", podobna próba miała miejsce w środę, wtedy zwolennicy szyickiego przywódcy zajęli parlament tylko chwilowo. Budynek znajduje się w Zielonej Strefie, silnie chronionym obszarze, gdzie znajdują się placówki zagraniczne i inne obiekty rządowe.

Protesty zwolenników al-Sadra protestują przeciwko kandydatowi Ramy Koordynacyjnej na premiera, Mohammedowi Shia al-Sudaniemu. W skład sojuszu wchodzi również były szef rządu Nuri al-Maliki, wieloletni przeciwnikal-Sadra. Demonstracje zwolenników szyickiego przywódcy odbywały się w poniedziałek także w innych miastach kraju. Sam al-Sadar był kiedyś dowódcą milicji, które walczyły zarówno z Amerykanami jak i siłami podległymi władzy.

Zobacz też: Armia Kijowa zachwycona kanadyjskim sprzętem. To przełom na polu bitwy

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2hi37a
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
d2hi37a
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj