Trwa ładowanie...

"Chaos, błędy dowódców i niskie morale". Polski wywiad przechwycił nagrania Rosjan

Z przechwyconej przez krajowe służby rozmowy wynika, że rosyjscy żołnierze są w coraz większym stopniu świadomi, że propagandowy przekaz o sukcesach ich rodzimej armii w wojnie przeciwko Ukrainie, jest kłamstwem.

Rosyjski pojazd bojowy zniszczony podczas wojny na UkrainieRosyjski pojazd bojowy zniszczony podczas wojny na UkrainieŹródło: Twitter
dvf04nc

Agencja Wywiadu przechwyciła kolejne rozmowy żołnierzy uczestniczących w napaści Rosji na Ukrainę, pokazujące prawdziwy jej obraz - chaos, błędy dowódców i niskie morale - przyznaje rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. - Kolejne nagrania przechwycone przez polski wywiad pokazują, że wśród rosyjskich najeźdźców coraz powszechniejsza jest krytyka działań wojennych przeciwko Ukrainie - dodaje.

Niezaplanowane, chaotyczne działania, błędy dowódców i bardzo niskie morale - taki obraz napaści inny od propagandowych przekazów Kremla rysuje się z przechwyconych przez Agencję Wywiadu rozmów między rosyjskimi żołnierzami.

Uczestnik walk w Ukrainie krytycznie ocenia sytuację w armii rosyjskiej

Rosjanin krytycznie o swojej armii

W nagraniu przechwyconej rozmowy, żołnierz, który brał udział w agresji, krytycznie ocenia sytuację w armii, skarży się na prowizoryczne działania dowódców, co w jego opinii powoduje duże straty wśród żołnierzy - wskazał Żaryn.

dvf04nc

Podsłuchany rosyjski żołnierz wspomina, że "decyzja Kremla o rozpoczęciu wojny przeciwko Ukrainie kosztowała życie wielu Rosjan". Przyznaje też, że wiele rosyjskich oddziałów zostało rozbitych przez obrońców Ukrainy. "Chłopaków, z którymi jeździłem, już nie ma", "z naszego plutonu zostały trzy osoby" - mówi do swojego rozmówcy.

Stanisław Żaryn zwrócił uwagę, że zdaniem Rosjanina działania wojenne przeciwko Ukrainie były źle przygotowane, za co płacą żołnierze. "Ze wszystkimi, którzy jeździli nie jest dobrze - albo ranni, albo ciężko ranni".

Chaos w dowodzeniu i niskie morale

W przejętej przez Agencję Wywiadu rozmowie sporo jest o złych decyzjach dowódców. Żołnierze narzekają na ich morale i profesjonalizm, które mają być bardzo niskie morale. "W jednym z jego oddziałów zastępca dowódcy "zgubił" żołnierza. "Trzeciego dnia znaleźli go czołgiści" - opisuje zdarzenia Rosjanin.

dvf04nc

Rzecznik podkreślił, że żołnierz w rozmowie stwierdza, iż prawdziwy obraz wojny, jaką Kreml prowadzi przeciwko Ukrainie, jest daleki od propagandowych przekazów. - Wprost zniechęca on wszystkich do zaciągania się do oddziałów walczących na froncie - zwrócił uwagę Żaryn.

To kolejny materiał uzyskany przez Agencję Wywiadu, który pokazuje, że rosyjscy żołnierze są w coraz większym stopniu świadomi, że propagandowy przekaz o sukcesach rosyjskiej armii w wojnie przeciwko Ukrainie, jest kłamstwem.

- Rosjanie napotykają na skuteczny i profesjonalny opór ukraiński i ponoszą duże straty. Mimo tego dowództwo rosyjskie kontynuuje działania wojenne przeciwko Ukrainie. Nic nie wskazuje na to, by Rosja miała zamiar zakończyć inwazję w najbliższym czasie - ocenił rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych.

Rosja werbuje więźniów do armii. "Tam są samosądy i zamordyzm"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dvf04nc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

dvf04nc
Więcej tematów