Trwa ładowanie...

Wojna w Ukrainie. Tajne polecenie z Białorusi. Dotyczy m.in. granicy z Polską [RELACJA NA ŻYWO]

Wojna w Ukrainie trwa. Czwartek to 141. dzień rosyjskiej inwazji. Jak donosi ukraiński wywiad, władze Białorusi otwierają granice dla przemytu towarów, objętych zachodnimi sankcjami. Wydały tajne polecenie, żeby "nie zapobiegać działalności przemytniczej na granicach z Ukrainą, Polską i Litwą" - informuje Główny Urząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy. Ponadto, jak zauważa wywiad, reżim będzie mógł częściowo zabezpieczyć rynek Białorusi (a później Federacji Rosyjskiej) sankcjonowanymi grupami towarów, dostarczanych wcześniej z krajów UE. Wciąż rośnie bilans ofiar po ataku rakietowym na Winnicę w środkowej części Ukrainy. Co najmniej 23 osoby zginęły, a ponad 60 zostało rannych - powiadomiły ukraińskie władze. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Białoruś otwiera granice dla przemytu towarów objętych sankcjamiBiałoruś otwiera granice dla przemytu towarów objętych sankcjamiŹródło: epa, pap, fot: BELTA POOL, SERGEI SHELEG
d3xxrgl
d3xxrgl
  • • Co najmniej 23 osoby zginęły, a ponad 60 zostało rannych w czwartek rano w  rosyjskim ataku rakietowym na Winnicę w środkowej części Ukrainy - przekazał komendant ukraińskiej policji Ihor Kłymenko.
  • •Jak donosi ukraiński wywiad, władze Białorusi otwierają granice dla przemytu towarów objętych zachodnimi sankcjami. Wydały rozkaz, żeby "nie zapobiegać działalności przemytniczej na granicach z Ukrainą, Polską i Litwą" - informuje Główny Urząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy. Ponadto, jak zauważa wywiad, reżim będzie mógł częściowo zabezpieczyć rynek Białorusi (a później Federacji Rosyjskiej) sankcjonowanymi grupami towarów, dostarczanych wcześniej z krajów UE.
  • • Wyrzutnie HIMARS, które dostarczyli nam nasi zachodni partnerzy już przysporzyły rosyjskim okupantom wiele  problemów. Ich składy amunicji płoną jeden po drugim, wywołując panikę, powiedział w środę doradca prezydenta Ołeksij Arestowycz.
  • Siły ukraińskie odbiły szturmy wojsk rosyjskich w okolicach Dementijiwki w obwodzie charkowskim oraz Iwaniwki i Dołyny w obwodzie donieckim - poinformował w środę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku. Na kierunku słowiańskim siły ukraińskie udaremniły wszystkie działania szturmowe jednostek rosyjskich w okolicach m.in. Jakowliwki i Werszyny.
  • • Rosjanie przymusowo wywieźli z Ukrainy dwa miliony osób, w tym kilkaset tysięcy dzieci. Kolejne kilkadziesiąt tysięcy osób przebywa w tzw. obozach filtracyjnych - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w przemówieniu do uczestników konferencji w Seulu. Według ukraińskiego prezydenta w tzw. obozach filtracyjnych przebywają dziesiątki tysięcy osób. - Znikają tam młode kobiety. Myślę, że wszyscy zdają sobie sprawę, co tam się z nimi dzieje - zaznaczył Zełenski.
Trwa łączenie
22:48, 14.07.2022

Ambasada USA zaapelowała w czwartek do amerykańskich obywateli o pilne opuszczenie Ukrainy w związku ze skrajnie niestabilną sytuacją bezpieczeństwa. Wezwano do unikania zgromadzeń, które mogą stać się celem rosyjskiego ataku w całym kraju, w tym na zachodzie Ukrainy.

22:36, 14.07.2022

Strona ukraińska pracuje nad zorganizowaniem korytarza humanitarnego dla cywilów z terytorium Ławry Świętogórskiej w obwodzie donieckim na wschodzie kraju. Jak podał wywiad wojskowy, około 100 zakonników odmawia ewakuacji.

21:56, 14.07.2022

Strona ukraińska pracuje nad zorganizowaniem korytarza humanitarnego dla ewakuacji cywilów z terytorium Ławry Świętogórskiej w obwodzie donieckim na wschodzie kraju - podał w czwartek wywiad wojskowy. Ok. 100 zakonników odmawia ewakuacji.

Na terenie stale ostrzeliwanej przez siły rosyjskie Ławry przebywa ok. 600 cywilów - poinformował wywiad wojskowy. 70 proc. z nich to pielgrzymi i miejscowi mieszkańcy, którzy chcieli znaleźć schronienie przed ostrzałami - czytamy. Większość pielgrzymów przybyła tam jeszcze przed rozpoczęciem działań zbrojnych. W związku z walkami cywile nie zdołali przemieścić się w bezpieczne miejsce.


21:49, 14.07.2022

Mateusz Morawiecki opublikował na Twitterze wpis, odnosząc się do rosyjskiego ataku rakietowego na centrum Winnicy. "Niewinni  ludzie zamordowani w biały dzień. Barbarzyństwo Rosji trwa nadal. Nie  możemy się do niego przyzwyczaić, bo wtedy prezydent Rosji Władimir  Putin osiągnie swój cel" - napisał.

21:42, 14.07.2022

Obecnie 661 przedsiębiorstw zostało przeniesionych do bezpiecznych  regionów na zachodzie Ukrainy, a kolejne 475 poszukują lokalizacji lub środka transportu -  poinformowała wiceminister gospodarki Tatiana Bierieżnaja.

 - Na dzień 12 lipca na platformie zarejestrowano 1723 wnioski  przedsiębiorstw o ​​relokację. Wszystkie zostały przetworzone. 661  przedsiębiorstw zostało już przeniesionych, 458 z nich już pracuje.  Obecnie 475 przedsiębiorstw jest w trakcie. Dla nich poszukuje się  odpowiedniej lokalizacji lub sposobu transportu” – powiedziała   Bierieżnaja.

Ponadto, według niej, w trakcie rozpatrywania wniosku 578  przedsiębiorstw odmówiło przeprowadzki, ponieważ terytoria, na których  się znajdują, zostały wyzwolone.

21:38, 14.07.2022

Ukraińskie służby opublikowały aktualne informacje po ataku rakietowym w Winnicy. Wciąż trwa poszukiwanie 36 osób, z którymi nie ma kontaktu.

21:34, 14.07.2022

Wiceprezes Narodowego Banku Ukrainy Serhij Nikołajczuk w wywiadzie dla BBC podkreślił, że międzynarodowa pomoc finansowa ma ogromne znaczenie dla Ukrainy, która musi jednocześnie wydawać pieniądze na obronę, na socjalne wsparcie obywateli, m.in. przesiedleńców, i na odbudowę infrastruktury.

Według Nikołajczuka gospodarcza aktywność w Ukrainie zaczyna już ożywać po okresie znacznego spadku na początku wojny. "Nie znaczy to, że PKB już rośnie, ale zmniejszył się jego spadek" – zastrzegł.

21:27, 14.07.2022

Ukraina otrzymała już prawie 13 mld dol. pomocy od partnerów międzynarodowych od początku rosyjskiej agresji 24 lutego – poinformował w czwartek wiceprezes Narodowego Banku Ukrainy Serhij Nikołajczuk w wywiadzie dla BBC.

Jak zaznaczył, partnerzy pod koniec czerwca zaczęli przekazywać Ukrainie więcej pomocy finansowej, dzięki czemu w czerwcu i pierwszych dniach lipca trafiło do niej 4,4 mld dol.

21:23, 14.07.2022

Bundeswehra wysłała na Ukrainę ponad 400 tys. racji żywnościowych dla żołnierzy - poinformowała w czwartek minister obrony Christine Lambrecht. Od 3 marca do 7 czerwca Bundeswehra dostarczyła do atakowanego przez Rosję kraju głównie tzw. pakiety jednoosobowe - informuje telewizja ARD.

Jak podaje Federalne Ministerstwo Obrony, paczki żywnościowe zawierają żywność wystarczającą na jeden dzień. Znajdują się w nich między innymi napoje w proszku, posiłki do podgrzania, batony energetyczne czy kremy deserowe. Dzienne racje żywnościowe są produkowane w Oldenburgu. 


21:19, 14.07.2022

Dyrektor generalny rosyjskiego biura projektowego „Novator”, którego rakiety wystrzelili dzisiaj Rosjaniena Winnicę, nadal nie jest objęty zachodnimi sankcjami - poinformowała Narodowa Agencja ds. Zapobiegania Korupcji Ukrainy.

21:13, 14.07.2022

Siły rosyjskie przechowują amunicję w Teatrze Dramatycznym w Chersoniu - pisze Euromaidan Press, cytując ukraiński wywiad. Z informacji wywiadowczych wynika, że rosyjskie władze okupacyjne czekają na przyjazd strategów politycznych, którzy pomogliby im przeprowadzić nielegalne referendum w mieście.

21:09, 14.07.2022

Następstwa rosyjskich ataków rakietowych w czwartek na Winnicę w środkowej Ukrainie - agencja AFP publikuje nagranie.

21:04, 14.07.2022

Wojna wywołana przez Putina przyspieszyła procesy, które analitycy  zapowiadali od lat. Lawinowo zwiększa się liczba regionów na świecie,  które są zagrożone kryzysem żywnościowym. - Kryzys żywnościowy potęguje  nie tylko wojna, ale też susza - podkreślił w w programie "Newsroom"  Wirtualnej Polski Kamil Wyszkowsku, dyrektor wykonawczy UN Global  Compact Network Poland. - Polska ma bardzo dużo do powiedzenia w  wytyczaniu nowych szlaków eksportu ukraińskiego zboża - mówił ekspert,  pytany o skutki wojny w Ukrainie dla polskiej gospodarki. 

20:57, 14.07.2022

Obecnie na Ukrainie zaginęły (uszkodzone lub całkowicie zniszczone)  spichlerze o łącznej pojemności 4 mln ton. Kolejna część spichlerzy  znajduje się na terenach okupowanych i nie ma do nich pełnego dostępu - informuje  Ukrinform.

20:53, 14.07.2022

Obecnie łączna kwota strat i strat w rolnictwie spowodowanych wojną według KSE Agrocenter wynosi 27,6 mld dolarów. 

20:51, 14.07.2022

Szacunkowa łączna wartość skradzionych przez Rosję zbóż i nasion oleistych na Ukrainie przekracza 600 mln dolarów - donosi Ukrinform.

- Widzimy coraz więcej dowodów na to, że Federacja Rosyjska kradnie nasze  zboże z okupowanych regionów Ukrainy: z obwodu chersońskiego, z obwodu  zaporoskiego. Szacunkowa wartość tego skradzionego zboża i nasion  oleistych przekracza 600 milionów dolarów - przekazał  ekspert Centrum Badań Żywności i Zagospodarowania Przestrzennego przy Instytucie KSE. 

20:45, 14.07.2022

W zajętym przez wojska rosyjskie Mariupolu narasta opór miejscowej ludności. Partyzanci podpalili zakład „Satelita”, aby nie został splądrowany przez Rosjan - donosi Ukrinform, powołując się na infromacje od doradcy mera Mariupola Petro Andriuszczenki.

20:37, 14.07.2022

Ambasada USA zaapelowała w czwartek do amerykańskich obywateli o pilne opuszczenie Ukrainy w związku ze skrajnie niestabilną sytuacją bezpieczeństwa. Wezwano do unikania zgromadzeń, które mogą stać się celem rosyjskiego ataku w całym kraju, w tym na zachodzie Ukrainy.

20:31, 14.07.2022

W rosyjskiej telewizji państwowej "ekspert wojskow"  Igor Korotchenko – często widywany w towarzystwie najwyższego dowódcy wojskowego Rosji – przekonuje, że okupowane regiony Ukrainy już należą do Rosji, a cała ukraińska administracja publiczna i infrastruktura powinny zostać zniszczone.

20:25, 14.07.2022

Zgodnie z innym podpisanym przez Putina dokumentem status weterana i - co za tym idzie - odpowiednie socjalne wsparcie będą mogły otrzymać brygady remontowe, lekarze i inni specjaliści świadczący usługi dla armii oraz korespondenci wojenni relacjonujący działania zbrojne. 

Jak podkreśla portal Meduza, ustawa przewiduje nadanie takiego statusu już po jednym dniu pracy wyjazdowej na Ukrainie. 

20:20, 14.07.2022

W czwartek prezydent Rosji Władimir Putin podpisał ponad sto ustaw, w tym m.in. o specjalnych działaniach w dziedzinie gospodarki podczas prowadzenia "operacji specjalnych" za granicą - podaje Meduza.

Jedna z ustaw przewiduje utajnienie informacji o rozmiarze rezerw złota i państwowych rezerwach walutowych. Jak wskazuje Meduza, ma to utrudnić Zachodowi nakładanie sankcji.

Kolejna ustawa rozszerzyła pojęcie "zagranicznego agenta". Teraz za "zagranicznego agenta" może zostać uznana każda osoba, która jest pod "zagranicznym wpływem". Nie sprecyzowano jednak, czym jest "zagraniczny wpływ" - zwraca uwagę Meduza.

20:14, 14.07.2022

Rosyjski rząd będzie mógł w trakcie prowadzenia przez Rosję "operacji specjalnych" zmieniać tryb pracy niektórych przedsiębiorstw i np. zlecać ich pracownikom, by pracowali po godzinach, nocą czy w dni wolne - pisze w czwartek niezależny rosyjski portal Meduza.

20:08, 14.07.2022

Opublikowano nagrania z akcji ratunkowej w Winnicy.

20:04, 14.07.2022

Rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy Jurij Ihnat oświadczył, że rakiety Kalibr, którymi zaatakowano miasto, zostały wystrzelone z okrętu podwodnego na Morzu Czarnym.

Do ataku doszło przed południem. W centrum miasta uderzyły – według wstępnych ustaleń – trzy rakiety. Celem stał się budynek biurowy, ucierpiały również budynki mieszkalne i Dom Oficerów, w którym mieści się sala koncertowa. W wyniku eksplozji wybuchł pożar, zapaliło się także kilkadziesiąt samochodów.

19:58, 14.07.2022

W wyniku czwartkowego ataku w Winnicy zniszczonych zostało 55 budynków. Według ratowników najprawdopodobniej nie ma szans, by ktoś pod gruzami trafionych budynków ocalał.

Po ataku zatrzymano kilkadziesiąt osób, które są sprawdzane pod kątem ewentualnego udziału w nakierowywaniu rosyjskich rakiet – poinformował minister spraw wewnętrznych Denys Monastyrski, cytowany przez portal Suspilne.

19:56, 14.07.2022

Co najmniej 23 osoby, w tym troje dzieci, zginęły w czwartek w rosyjskim ataku rakietowym na centrum Winnicy; pięcioro rannych jest w stanie krytycznym – poinformowała Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych na Facebooku.

"Hospitalizowano 64 osoby, w tym dwoje dzieci. W stanie ciężkim są 34 osoby, a pięć w stanie krytycznym" – napisano w komunikacie.

PAP, epa
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3xxrgl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d3xxrgl
Więcej tematów