ŚwiatCerkiew nie inspirowała wydalenia biskupa Mazura

Cerkiew nie inspirowała wydalenia biskupa Mazura

Patriarcha Moskwy i Wszechrusi
Aleksij II kategorycznie zaprzeczył w poniedziałek sugestiom, iż
to rosyjski Kościół prawosławny był inspiratorem pozbawienia wizy
biskupa Jerzego Mazura i że Cerkiew prześladuje katolików.

22.04.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29

Wcześniej w poniedziałek oświadczenie podobnej treści przekazał protojerej Wsiewołod Czaplin, który jest wiceprzewodniczącym wydziału ds. kontaktów z zagranicą w Patriarchacie Moskiewskim.

Zwierzchnik Cerkwi powiedział, że niewpuszczenie bpa Mazura do Rosji, to sprawa właściwych resortów, które decydują, kogo do Rosji wpuszczać, a kogo nie. Dodał, że nie wiadomo mu, z jakich powodów biskupa Jerzego Mazura pozbawiono wizy.

Aleksij II przypomniał, że Cerkiew zdecydowanie zaprotestowała przeciwko utworzeniu katolickich diecezji w Rosji, lecz, jak podkreślił, później nie podejmowała żadnych działań przeciwko Watykanowi.

Ambasador Polski w Federacji Rosyjskiej Stefan Meller złożył w poniedziałek w rosyjskim MSZ notę w sprawie biskupa Mazura, który jest obywatelem polskim, zawierającą prośbę o wyjaśnienie przyczyn niewpuszczenia biskupa do Rosji oraz o anulowanie tej decyzji.

Agencja ITAR-TASS przypomina, że na początku marca rosyjski MSZ skierował protest do Watykanu w związku z oficjalnym tytułem biskupa Mazura. Tytuł ten zawiera nazwę nie istniejącej na terytorium Rosji jednostki administracyjnej - prefektury Karafuto. Prefektura Karafuto istniała w południowej części Sachalinu w latach 1905-1945, gdy znajdowała się ona pod panowaniem Japonii.

Zdaniem rosyjskiego MSZ, nadanie biskupowi tytułu z nieistniejącą obecnie nazwą oznacza, że Watykan uznaje de facto południowy Sachalin za terytorium Japonii, co MSZ Rosji uznało za nieprzyjazny akt i ingerencję w wewnętrzne sprawy Rosji. Agencja ITAR-TASS pisze, że Watykan nie zareagował na ten protest.(ck)

moskwabiskupcerkiew
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)