Cenne rękopisy pozostaną w Bibliotece Narodowej
"Fundacja Ryszarda Krauze" przekazała na ręce Michała Jagiełły, dyrektora Biblioteki Narodowej
w Warszawie, darowiznę na zakup dwóch wybitnych dzieł polskiej literatury - rękopisów
"Quo vadis" Henryka Sienkiewicza oraz "Starej baśni" Józefa Ignacego Kraszewskiego.
25.02.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Przekazane środki pozwolą na zatrzymanie cennych zabytków polskiego piśmiennictwa w zasobach Biblioteki Narodowej. Obydwa rękopisy należały niegdyś do słynnego bibliofila, barona Leopolda Kronenberga, W 1951 roku majątek barona został przejęty przez państwo, zaś rękopisy słynnych dzieł przekazano w depozyt Bibliotece Narodowej.
Ostatnio jednak upomniał się o nie ich prawny właściciel, spadkobierca barona. Wyraził gotowość sprzedaży słynnych rękopisów, aby mogły stać się na zawsze własnością Biblioteki. Jednak skromne środki przekazywane z budżetu państwa na utrzymanie BN niestety nie pozwoliły na tak duży wydatek. Na apel dyrektora Michała Jagiełły o pomoc Bibliotece Narodowej odpowiedziała Fundacja Ryszarda Krauze, przekazując kwotę 200 tys. zł. Gdyby nie ten cenny dar, Biblioteka na zawsze utraciłaby dwa wybitne dzieła polskiej literatury. Teraz stały się one własnością wszystkich Polaków - przyznał Michał Jagiełło, dyrektor Biblioteki Narodowej.
Utrata tych wspaniałych dzieł byłaby nieodżałowaną stratą. Fakt, że mogłem pomóc Bibliotece Narodowej i polskiej kulturze, to dla mnie nie tylko powinność i obowiązek, ale też naprawdę niezwykła radość i duma - wyznał Ryszard Krauze, założyciel Fundacji.
Biblioteka Narodowa jest centralną biblioteką państwa i jedną z najważniejszych narodowych instytucji kultury. Jej cechę charakterystyczną stanowi wielość i różnorodność funkcji, jakie są jej przypisane.
Wypełniając zadania dużej biblioteki naukowej o profilu humanistycznym, pozostaje zarazem głównym archiwum piśmiennictwa narodowego i krajowym ośrodkiem informacji bibliograficznej o książce, znaczącą placówką naukową, a także ważnym ośrodkiem metodycznym dla innych bibliotek w Polsce.
Fundacja Ryszarda Krauze powstała w styczniu 2001 r. Jednym z podstawowych założeń Fundacji jest upowszechnianie dorobku i dziedzictwa kultury narodowej. Fundacja angażuje się też w promowanie i rozwój edukacji uzdolnionej młodzieży, krzewienie kultury fizycznej, promocji pracowitości i umiejętności współdziałania zespołowego. Fundatorem oraz Przewodniczącym Rady Fundacji jest Ryszard Krauze, założyciel i główny akcjonariusz giełdowej spółki Prokom Software SA. (aka)