Trwa ładowanie...

Cenna relikwia po latach wraca do Betlejem

Fragment żłóbka, w którym według tradycji Maryja miała złożyć nowo narodzonego Jezusa, dotarł do kościoła Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej w Betlejem. Relikwia, przekazana na podstawie decyzji papieża Franciszka, powróciła do miejsca narodzin Jezusa po prawie 1400 latach nieobecności.
Share
Fragment drewna ze żłóbka Jezusa powrócił do Betlejem
Fragment drewna ze żłóbka Jezusa powrócił do BetlejemŹródło: PAP/EPA
d4kdphg

O powrót relikwii do Betlejem zabiegały władze Autonomii Palestyńskiej. Ostateczna decyzja w tej sprawie zapadła w trakcie wizyty prezydenta Autonomii Mahmuda Abbasa w Watykanie w grudniu 2018 roku.

Jak podaje Reuters, niewielki kawałek klonowego drewna o wymiarach 2,5 cm długości na 1 cm szerokości był jednym z pięciu fragmentów żłóbka, przechowywanego w rzymskiej Bazylice Matki Bożej Większej. Tzw. Święta Kolebka to jedna z najsłynniejszych rzymskich relikwii.

Uroczystości wprowadzenia relikwii do kościoła św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Betlejem przewodniczył w sobotę kustosz Ziemi Świętej, franciszkanin Francesco Patton.

d4kdphg

- Powrót tej relikwii jest ogromnie ważny dla wszystkich wiernych. Mówimy o drewnianej konstrukcji, która stanowiła oryginalny żłóbek betlejemski, wywieziony z Ziemi Świętej ok. 640 roku - podkreślił o. Patton. Franciszkanin wyraził nadzieję, że zwrócony Betlejem po blisko 1400 latach fragment Żłóbka "pozostanie tu już na zawsze".

Przekazanie relikwii to moment o szczególnym wymiarze duchowym dla Palestyńczyków. Sobotnia uroczystość odbyła się w przededniu rozpoczęcia Adwentu, okresu oczekiwania na przyjście Zbawiciela.

Czytaj również - Skandal w Watykanie. "Anioł stróż papieża" odchodzi

Władze palestyńskie spodziewają się, że powrót relikwii będzie skutkować zwiększeniem liczby pielgrzymów nawiedzających miejsce narodzin Jezusa.

d4kdphg

Szarpanina w Sejmie. Opozycja chce reakcji Straży Marszałkowskiej

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: Reuters

d4kdphg

Podziel się opinią

Share
d4kdphg
d4kdphg
Więcej tematów