Trwa ładowanie...

Cena truskawek spowodowała, że masowo giną one z pól. Złodzieje potrafią ukraść nawet kilkaset kilogramów w ciągu nocy

Tegoroczna wysoka cena truskawek spowodowała, że zaczęło dochodzić do ich masowych kradzieży z pól. Jeden z plantatorów stracił w nocy około 200 kg tych owoców.

Cena truskawek spowodowała, że masowo giną one z pól. Złodzieje potrafią ukraść nawet kilkaset kilogramów w ciągu nocyŹródło: money.pl
dg699gh
dg699gh

Do takiej zuchwałej kradzieży truskawek doszło niedawno w miejscowości Pachnowola, niedaleko Puław (woj. lubelskie). Kiedy plantator przyszedł rano z pracownikami zbierać owoce, okazało się, że krzaczki są ogołocone. Oszacował, że mogło zniknąć nawet 200 kg tych owoców, co daje 100 łubianek. Swoje straty oszacował na około 2 tys. zł Dodatkowo właściciel pola skarży się, że choć od razu zgłosił to na policję, ta nie podjęła interwencji. Miał on usłyszeć, że brakuje radiowozów i policjantów, żeby zająć się tą sprawą.

- Mogło być tak, że zgłoszenie było telefoniczne i w danym momencie policjanci zajmowali się innymi interwencjami. Wtedy osoba zgłaszająca powinna otrzymać informacje w jaki sposób o tym, w jakieś formie może ona powiadomić policję - powiedziała w niedzielę Wirtualnej Polsce podkom. Ewa Rejn-Kozak, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Puławach. Zastrzegła ona, że nie zna tej sprawy i musi się z nią zapoznać.

O problemie kradzieży truskawek z pól donoszę media lokalne i branżowe plantatorów owoców. Prócz tak spektakularnych przypadków, dużo częściej zdarzają się drobniejsze kradzieże truskawek. Najczęściej dochodzi do nich nad ranem, więc kiedy rolnicy przychodzą zbierać truskawki znajdują oberwane krzaczki. Problem jest szczególnie dotkliwy w okolicy Puław, gdzie znajduje się "zagłębie truskawkowe", gdyż owoce te uprawia się tu na około 300 hektarach. Truskawki z tego regionu są wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych, prowadzoną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Zobacz także: Sławomir Nitras o incydencie przed resortem zdrowia: przekonałem wiceministra Cieszyńskiego, różnymi metodami

Cena truskawek jest w tym roku szczególnie wysoka, co powoduje, że złodzieje interesują się nimi szczególnie intensywnie. W tej chwili łubianka (ok. 2 kg) na targu kosztuje w granicach 12 -15 zł, wcześnie były one jeszcze droższe. Mniej więcej tyle samo truskawki kosztują u ich producentów, którzy chętnie sprzedają je bezpośrednio w miastach, np. w pobliżu marketów.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dg699gh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dg699gh
Więcej tematów