Cena gazu w 2023 roku. Rząd deklaruje pomoc dla odbiorców indywidualnych
Rosnące ceny i najwyższa od lat inflacja sprawiły, że wielu Polaków obawia się nadchodzącej zimy. Po wprowadzeniu przez rząd tarczy solidarnościowej i dodatków energetycznych, posłowie chcą zająć się kwestią cen gazu. Ta, jak wskazuje wiceminister klimatu i środowiska ma zostać od nowego roku ograniczona. Regulacja, nad którą pracuje rząd, będzie domykać "pakiet wchodzący w antywojenną tarczę energetyczną".
Anna Łukaszewska-Trzeciakowska w rozmowie z PAP-em wskazała, że resort klimatu i środowiska pracuje obecnie nad projektem mającym regulować cenę gazu w 2023 roku. Obniżka ma stanowić kolejny pakiet pomocy dla gospodarstw oraz "innych podmiotów", borykających się ze skutkami rosnących kosztów. Projekt ustawy o szczególnej ochronie odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu pojawił się już w wykazie prac legislacyjnych Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Cena gazu 2023. Co zakłada projekt?
Zgodnie z przedstawionym przez MKiŚ projektem, ustawa ma wpłynąć na obniżenie kosztów gazu dla odbiorców indywidualnych oraz podmiotów użyteczności publicznej, przy jednoczesnej wypłacie dla dostawców gazu rekompensat poniesionych strat. "To będzie ostatnia regulacja po pierwszej ustawie gazowej, dodatku węglowym, cenie ciepła i maksymalnych cenach energii elektrycznej, która domykać będzie ten pakiet wchodzący w antywojenną tarczę energetyczną" - wyjaśniała w rozmowie z Polską Agencją Prasową wiceminister Łukaszewska-Trzeciakowska.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Jeżeli projekt zostanie przyjęty przez posłów, przepisy ustawy będą regulować:
- maksymalną cenę gazu dla odbiorców indywidualnych w 2023 roku
- sposób kalkulacji rekompensat i zaliczek na ich poczet przysługujących przedsiębiorstwom zajmującym sprzedażą gazu.
Zgodnie z planem, ustawa ma wskazać Zarządcę Rozliczeń S.A jako podmiot odpowiedzialny za wypłatę rekompensat dla przedsiębiorstw energetycznych, zajmujących się obrotem paliwami gazowymi.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zamrażanie cen gazu. "Stare metody rządu. Bez analizy, bo łatwiej sięgnąć po kasę z budżetu"
Tarcza gazowa. Przepisy podobne, jak w 2022?
Złożony przez wiceminister Klimatu i Środowiska projekt ustawy o ochronie odbiorców paliw gazowych ma być przedłużeniem tarczy gazowej z 2022 roku. "Na pewno będziemy wydłużać mrożenie cen gazu na określonym poziomie na cały kolejny rok dla tej samej grupy, która została objęta w tym roku, czyli wszystkie gospodarstwa domowe, szkoły, szpitale, żłobki, podmioty wrażliwe" - skomentowała na antenie Polsat News minister Anna Moskwa. Jak dotąd, szczegółowe warunki proponowanej obniżki cen gazu nie są znane. Zgodnie z wykazem prac legislacyjnych, rząd będzie obradował nad projektem w IV kwartale 2022 roku.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie klikając TUTAJ.