Trwa ładowanie...

Cena dyni. W 2022 za dynię trzeba zapłacić więcej

Sezon na dynię trwa od września do listopada. W tym czasie jej cena ulega zmianie - na początku, gdy owoców jest mniej, mogą one kosztować nieco więcej. Wraz z pojawieniem się większej ilości dyni, ich cena spada. W 2022 roku trzeba jednak szykować się na nieznaczną podwyżkę.

Ile kosztują dynie w 2022? W sklepach można spotkać je coraz częściejIle kosztują dynie w 2022? W sklepach można spotkać je coraz częściejŹródło: Pixabay
d36xg6e
d36xg6e

Dynia, chociaż przez wielu zaliczana jest do warzyw, tak naprawdę jest jagodą. Jej owoce używane są w wielu dziedzinach - to doskonały składnik potraw, w tym zup, ciast i dań głównych. Roślina ta jest także wykorzystywana jako ozdoba, nie tylko w Halloween.

Dynia cena 2022. Sezon dopiero się rozwija

Chociaż dynie można już kupić w marketach i na wielu targach, to szczyt sezonu na te owoce dopiero nastąpi. Należy pamiętać, że cenę dyni kształtuje wiele czynników - w tym jej rodzaj oraz miejsce zakupu.

Najtańsze są dynie ozdobne, które w popularnych serwisach aukcyjnych można kupić już od 0,5-1 zł za kilogram. Nieco więcej należy zapłacić za dynie ozdobne na targach i w marketach, gdzie ceny zaczynają się od około 2 złotych. Cena dyni ozdobnej baby boo to koszt kilku złotych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wrzucił dynię do wody. Zaskakujące, co się stało

Ile kosztują popularne gatunki dyni jadalnej?

Dynia hokkaido, która często jest wykorzystywana do tworzenia halloweenowych ozdób, kosztuje od kilku złotych, u prywatnych sprzedawców po nawet 15 złotych za kilogram na targach i w dużych marketach. Podobnie wygląda koszt zakupu dyni olbrzymiej. Szczyt sezonu występowania tego gatunku wypada w październiku i listopadzie, dlatego spodziewany jest spadek jej ceny w późniejszym okresie jesieni.

d36xg6e

Od czego zależy cena dyni?

Według danych Eurostatu, w 2020 roku uprawa dyni i tykwy w całej Unii Europejskiej zajmowała około 31 tysięcy hektarów. W tym czasie Polska była liderem pod względem produkcji tych roślin - w naszym kraju zebrano około 164 tysięcy ton dyniowatych. Jak wskazują prognozy, to rynek, który nieustannie się rozwija.

Produkcja dyni generuje koszty, w które wliczone są:

  • zabiegi chemiczne, mające na celu zabezpieczenie upraw
  • woda
  • stawki dla pracowników upraw
  • transport

oraz pozostałe wydatki poniesione przez rolników. Rok 2022 jest także rekordowy pod względem inflacji, dlatego cena dyni kształtuje się na wyższym poziomie, niż w ubiegłych latach. Nie jest to jednak koszt, który mógłby spowodować spadek popytu na dynię wśród konsumentów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d36xg6e
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d36xg6e
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj