CBOS: prawie połowa Polaków zaniepokojona o swoje zdrowie psychiczne
Prawie co drugi Polak (45%) deklaruje, że czasami niepokoi się o swoje zdrowie psychiczne, a blisko jedna trzecia badanych (30%) przyznaje, że spośród najcięższych schorzeń jak: nowotwory, choroby serca, czy AIDS, najbardziej obawia się właśnie chorób psychicznych - wynika z najnowszego sondażu CBOS.
04.07.2005 | aktual.: 04.07.2005 13:55
Jak podaje CBOS, powszechne jest przekonanie, że obecne warunki życia w Polsce są szkodliwe dla zdrowia psychicznego ludzi i zwiększają ryzyko zachorowań na choroby psychiczne. Uważa tak bowiem 85% badanych. Tyle samo ankietowanych popiera utworzenie Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.
Do najbardziej szkodliwych dla zdrowia psychicznego czynników ankietowani zaliczają: bezrobocie (77%), kryzys rodziny (47%), biedę (41%), nadużywanie alkoholu i narkotyków (39%), niepewność jutra (25%), złe stosunki między ludźmi (16%) oraz nadmierny pośpiech i tempo życia (16%).
Własną chorobę psychiczną ujawniło podczas badania 4% badanych, 6% deklarowało, że ma chorych psychicznie w najbliższej rodzinie, 8% w dalszej rodzinie, tyle samo w kręgu przyjaciół, a 21% - w gronie znajomych lub sąsiadów.
32% badanych przyznało, że z osobami chorymi psychicznie zetknęło się tylko wśród ludzi znanych z widzenia, a 50% poprzez media i literaturę.
Sondaż wskazuje ponadto, że 44% chciałoby więcej wiedzieć o problematyce zdrowia psychicznego i chorób psychicznych, 27% badanych uznaje swoje informacje na ten temat za wystarczające, a 23% w ogóle nie interesuje się tymi sprawami.
Badanie "Czy Polacy niepokoją się o swoje zdrowie psychiczne?" zrealizowano w dniach 3-6 czerwca 2005 r. na reprezentatywnej, liczącej 1037 osób, losowo wybranej próbie dorosłych mieszkańców Polski.