PolskaCBOS: Polacy popierają roszczenia o reparacje od Niemiec. Ale nie wierzą w ich skuteczność

CBOS: Polacy popierają roszczenia o reparacje od Niemiec. Ale nie wierzą w ich skuteczność

54 proc. Polaków popiera staranie się o reparacje od Niemiec za straty poniesione podczas II wojny światowej. Jednocześnie 45 proc. Polaków jest zdania, że Polska może na tym więcej stracić niż zyskać.

CBOS: Polacy popierają roszczenia o reparacje od Niemiec. Ale nie wierzą w ich skuteczność
Źródło zdjęć: © East News | Jan Graczyński

Na stwierdzenie, że Polska powinna ubiegać się o reparacje od Niemiec "zdecydowanie tak" odpowiedziało 31 proc. ankietowanych, a "raczej tak" 23 proc. - wynika z najnowszego badania CBOS. Taki sam odsetek respondentów - 23 proc. - był "raczej przeciwny" wysunięciu roszczeń wobec Niemiec, zaś "zdecydowanie nie" odpowiedziało 13 proc. badanych. 10 proc. badanych odparło - "trudno powiedzieć".

Co ciekawe aż 45 proc. ankietowanych przyznało, że Polska domagając się reparacji może więcej stracić niż zyskać. Przeciwnego zdania było 31 proc. badanych.

Większość ankietowanych - 70 proc. - uważa, że z moralnego punktu widzenia wypłacenie Polsce reparacji byłoby słuszne. 69 proc. jest zdania, że Niemcom nalezy przypominać o ich odpowiedzialności za II wojnę światową.

Trzy czwarte badanych szczerze stwierdziło, że mamy małe szanse na otrzymanie odszkodowania od Niemiec.

71 proc. uznało, że domaganie się reparacji może negatywnie wpłynąć na nasze relacje z tym krajem. 60 proc. ankietowanych obawia się, że może pociagnąc za sobą roszczenia Niemców wobec Ziem Zachodnich.

56 proc. badanych jest zdania, że na ubieganie się o niemieckie reparacje jest "za późno". 48 proc. uważa, że "Niemcy wypełniają swoje ewentualne zobowiązania wobec Polski m.in. poprzez to, że są największym płatnikiem do budżetu Unii Europejskiej, z którego korzysta Polska".

Poparcie dla ubiegania się o reparacje jest wyższe wśród osób starszych - pogląd taki wyraziło 66 proc. ankietowanych w wieku od 55 do 64 lat i 62 proc. mających powyżej 65 lat oraz osób deklarujących poglądy prawicowe (76 proc.).

Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo w dniach 5–12 października 2017 roku na liczącej 948 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Źródło: polskieradio.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (98)