CBOS: Polacy czują się bezpieczniej
Obecnie poczucie zagrożenia przestępczością w Polsce jest najniższe od początku lat 90. - wynika z sondażu CBOS. Nadal jednak tylko co trzeci badany (34%) uważa, że mieszkańcy Polski mogą czuć się bezpiecznie. W ubiegłym roku odsetek ten wynosił 27%, a w 2001 - 18%.
30.04.2003 14:13
Polska nie jest krajem, w którym żyje się bezpiecznie - tak sądzi obecnie 62% ankietowanych przez CBOS. Rok wcześniej taką opinię wyrażało 71% badanych, a dwa lata temu - 81%. Złe opinie o bezpieczeństwie w naszym kraju mają częściej mieszkańcy dużych miast.
Zdania na temat bezpieczeństwa w Polsce nie ma obecnie 4% ankietowanych.
Bardziej optymistycznie Polacy oceniają stan bezpieczeństwa w swoich miejscach zamieszkania. Blisko trzy czwarte respondentów (73%) czuje się w swoim otoczeniu bezpiecznie. 25% twierdzi, że ich osiedla, dzielnicy czy wsi nie można uznać za bezpieczne i spokojne. Kolejne 2% badanych nie potrafi odpowiedzieć na takie pytanie.
Według CBOS, 10% Polaków bardzo obawia się tego, że może stać się ofiarą przestępstwa. "Obawiam się, ale nie tak bardzo" - deklaruje 49%. Żadnych obaw w tej sprawie nie ma 39% ankietowanych, a 2% - nie potrafi tego określić.
O to, że ofiarą przestępstwa może stać się ktoś z najbliższej rodziny, bardzo obawia się 20% respondentów CBOS. Mniej lęka się o to 47% badanych. 30% nie ma obaw, a 3% nie ma zdania na ten temat.
Na podstawie tych dwóch wskaźników CBOS określił stopień poczucia zagrożenia przestępczością. Wynika z niego, że 22% ankietowanych ma duże poczucie zagrożenia, 51% - umiarkowane a 27% w ogóle nie obawia się przestępczości.
W ubiegłym roku odsetek ten wynosił odpowiednio - 25%, 53% i 22%.
Sondaż dotyczący poczucia bezpieczeństwa CBOS przeprowadził w dniach 4-7 kwietnia na reprezentatywnej próbie losowo-adresowej 1229 dorosłych Polaków. W ubiegłych latach badanie odbyło się w tym samym miesiącu.