PolskaCBOS: PO - 38 proc., PiS wspólnie z PR i SP - 33 proc.

CBOS: PO - 38 proc., PiS wspólnie z PR i SP - 33 proc.

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się we wrześniu wygrałaby PO z 38 proc. poparcia, PiS ujęte wraz z Polską Razem i Solidarną Polską uzyskałoby 33 proc. - wynika z sondażu CBOS przeprowadzonego już po wyborze Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej i po złożeniu dymisji rządu.

CBOS: PO - 38 proc., PiS wspólnie z PR i SP - 33 proc.
Źródło zdjęć: © WP.PL | Konrad Żelazowski

Po trzech miesiącach na trzecie miejsce powróciło Polskie Stronnictwo Ludowe (7 proc.), co jest efektem nie tyle nieznacznego (o 1 punkt procentowy) wzrostu poparcia dla tego ugrupowania, co spadku notowań Sojuszu Lewicy Demokratycznej (6 proc., spadek o 3 punkty). Identycznym poparciem jak SLD w tym miesiącu cieszy się Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego (6 proc.), która również odnotowała nieznaczny (o 1 punkt) spadek poparcia.

Nietrwały okazał się odnotowany w drugiej połowie sierpnia niewielki wzrost poparcia dla Twojego Ruchu (2 proc., spadek o 2 punkty). Gdyby wybory do parlamentu odbywały się w połowie września, poza sejmem znalazłyby się także: Polska Partia Pracy – Sierpień ’80 (1 proc.) i Prawica Rzeczypospolitej (0,4 proc.).

Tak jak w poprzednich badaniach, respondenci deklarujący zamiar głosowania na partię spoza przedstawionej im listy na ogół chcieliby oddać głos na ugrupowanie, którego jeszcze nie ma (2 proc.).

We wrześniowym sondażu notowania PO poprawiły się w stosunku do sierpnia o 12 punktów proc. Jak zauważa CBOS - 38 proc. poparcia uzyskane przez Platformę w najnowszym sondażu, to najlepszy wynik tej partii od lutego 2012 r.

CBOS zauważa także, że pomimo utraty pozycji lidera rankingu PiS wraz z Polską Razem i Solidarną Polską uzyskało najlepszy wynik od ostatnich wyborów parlamentarnych, a 33 proc. poparcia we wrześniu oznacza też 1-proc. wzrost w stosunku do sierpniowego sondażu.

CBOS przeprowadził badanie metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo w dniach 11-17 września roku na liczącej 946 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

W momencie rozpoczynania badania premier Tusk złożył już dymisję swego rządu, wiadomo też już było - przypomina CBOS - że następną szefową PO zostanie jej dotychczasowa pierwsza wiceprzewodnicząca, marszałek sejmu Ewa Kopacz, a w trakcie przeprowadzania sondażu prezydent Bronisław Komorowski desygnował Kopacz na stanowisko premiera i powierzył jej misję tworzenia rządu.

Frekwencja wyborcza

W pierwszym sondażu przeprowadzonym po wyborze Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej zwiększyła się deklarowana frekwencja wyborcza. Zamiar głosowania w wyborach do sejmu i senatu deklaruje obecnie 55 proc. dorosłych Polaków (o 5 punktów procentowych więcej niż przed miesiącem). Jednocześnie po raz kolejny zmniejszył się odsetek badanych twierdzących, że na pewno nie wzięliby udziału w hipotetycznych wyborach (27 proc., od sierpnia spadek o 4 punkty). W porównaniu z poprzednim miesiącem nieznacznie zmniejszyła się grupa osób niezdecydowanych, czy głosować w potencjalnych wyborach do parlamentu (spadek o 1 punkt do 18 proc.), nadal jest ich jednak więcej niż w czerwcu i lipcu br.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1335)