Trwa ładowanie...

CBOS: Komorowski i Sikorski liderami rankingu zaufania

75 proc. badanych w marcu przez CBOS ufa prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu. To o 4 pkt proc. więcej niż w lutym. Drugi w rankingu zaufania jest szef MSZ Radosław Sikorski - ufa mu 54 proc. badanych, czyli o 9 pkt proc. więcej niż miesiąc wcześniej.

Share
CBOS: Komorowski i Sikorski liderami rankingu zaufania
Źródło: PAP, Fot: Paweł Supernak
d380921

Na kolejnych miejscach znaleźli się: Ryszard Kalisz, któremu ufa 45 proc. badanych (spadek o 1 ptk proc.), premier Donald Tusk - 41 proc. zaufania (wzrost o 6 pkt proc.) oraz lider SLD Leszek Miller z wynikiem 35 proc. deklaracji zaufania (wzrost o 2 pkt proc.).

W ocenie CBOS "sytuacja na Ukrainie - a przede wszystkim konflikt na Krymie - całkowicie zdominowała inne wydarzenia, w tym problemy polityki krajowej, włącznie z nadchodzącymi wyborami do Parlamentu Europejskiego". Jak podkreślono, "skierowała także na inne tory i umieściła w nowym kontekście dotychczasowy dyskurs polityczny, skupiony obecnie wokół poważniejszych i bardziej zasadniczych problemów, takich jak bezpieczeństwo kraju, a nie doraźnych sporów partyjnych".

d380921

Według badania marszałek sejmu Ewie Kopacz ufa 34 proc. respondentów (spadek o 1 pkt proc. w stosunku do lutego), a liderowi Polski Razem Jarosławowi Gowinowi i szefowi Solidarnej Polski Zbigniewowi Ziobro - po 32 proc. badanych (wzrost w obu przypadkach o 6 pkt proc.).

Na kolejnych miejscach znaleźli się prezes PiS Jarosław Kaczyński, do którego zaufanie nie zmieniło się w porównaniu z lutym br. i wynosi 31 proc.; wicepremierzy Elżbieta Bieńkowska i Janusz Piechociński (po 28 proc. - wzrost o 1 pkt proc.), a także marszałek senatu Bogdan Borusewicz (26 proc. - wzrost o 2 pkt proc.).

Z kolei szef NIK Krzysztof Kwiatkowski cieszy się 22 proc. badanych (w lutym brak pomiaru), poseł PiS Antoni Macierewicz - 22 proc. ankietowanych (wzrost o 5 pkt proc.), a rzecznik rządu Małgorzata Kidawa-Błońska ma zaufanie 21 proc. respondentów (wzrost o 1 pkt proc.).

Lider Twojego Ruchu Janusz Palikot cieszy się zaufaniem 21 proc. badanych (o 2 pkt proc. mniej niż w lutym); rzecznik PiS Adam Hofman ma zaufanie 20 proc. respondentów (wzrost o 2 pkt proc.).

d380921

Na kolejnych miejscach znaleźli się: minister sprawiedliwości Marek Biernacki z zaufaniem 17 proc. ankietowanych (spadek o 1 pkt proc.), minister zdrowia Bartosz Arłukowicz - 16 proc. (spadek o 1 pkt proc.) oraz szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz - 12 proc. (wzrost o 3 pkt proc.)

Sondaż zaufania zamykają minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz, któremu ufa 12 proc. badanych (spadek o 1 pkt proc.) oraz minister finansów Mateusz Szczurek z wynikiem 11 proc. (spadek o 1 pkt proc.).

Ranking nieufności otwiera Palikot, któremu nie ufa 56 proc. badanych (wzrost o 6 pkt proc.). Macierewiczowi i Kaczyńskiemu nie ufa po 48 proc. ankietowanych (w przypadku Kaczyńskiego wynik bez zmian w porównaniu z lutym; w przypadku Macierewicza spadek o 2 pkt proc.).

Na kolejnych miejscach znaleźli się: Tusk (42 proc. nieufności - spadek o 3 pkt proc.), Arłukowicz (39 proc. nieufności - wzrost o 2 pkt proc.) Ziobro (37 proc. nieufności - spadek o 2 pkt proc.) Miller (34 proc. - wzrost o 3 pkt proc.) oraz Hofman (31 proc. - wzrost o 2 pkt proc.).

d380921

Kopacz nie ufa 30 proc. badanych (spadek o 2 pkt proc.), Gowinowi - 27 proc. (spadek o 1 pkt proc.) a Kaliszowi - 22 proc. (wzrost o 2 pkt proc.).

Sikorskiemu nie ufa 15 proc. ankietowanych (spadek o 2 pkt proc.), Piechocińskiemu - 14 proc. respondentów (wzrost o 1 pkt proc.), a Komorowskiemu - 11 proc. badanych (spadek o 1 pkt proc.).

Na kolejnych miejscach w rankingu nieufności znaleźli się: Bieńkowska i Kidawa-Błońska (po 10 proc.), Biernacki i Kosiniak-Kamysz (po 8 proc.) oraz Sienkiewicz, Szczurek i Kwiatkowski (po 6 proc.).

Sondaż CBOS przeprowadzono w dniach 6-12 marca na liczącej 1098 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

d380921

Podziel się opinią

Share
d380921
d380921
Więcej tematów