CBOS: dwie piąte Polaków pości w Wielkim Poście
W okresie Wielkiego Postu prawie dwie piąte (38%) Polaków bezwzględnie przestrzega postu i w piątki nie jada mięsa - wynika z badań CBOS. W każdy piątek, przez cały rok, nie je mięsa 2% badanych.
W piątki Wielkiego Postu prawie jedna trzecia (31%) badanych "raczej nie jada" potraw z mięsem. Kolejne 15% badanych nie unika w tym okresie potraw mięsnych i jada mięso w piątki, a dalsze 16% w tym okresie jada to, na co ma ochotę.
Według CBOS najbardziej powszechnie uznawanym zwyczajem związanym z Wielkanocą jest zachowanie postu w Wielki Piątek (95%) i Środę Popielcową (91%).
Ponad połowa ankietowanych ze wsi i miast do 100 tys. osób uważa, że w ich najbliższym otoczeniu ludzie zachowują odpowiednią powściągliwość w okresie postu, a bawią się w karnawale. Ponad połowa mieszkańców dużych miast (pow. 100 tys. mieszkańców) uważa, że ich sąsiedzi i znajomi zachowują się podobnie, niezależnie od tego, czy jest karnawał czy post. Niespełna dwie piąte badanych uważa, że obecnie zatarła się granica między postem i karnawałem, a ludzie zachowują się tak samo w obu okresach.
Polacy akceptują możliwość spędzania Świąt Wielkanocy czy Bożego Narodzenia poza domem. Dla większości badanych nie są niczym rażącym niedzielne zakupy w supermarkecie. Ale już dla ponad połowy Polaków badanych przez CBOS, nieprzyzwoite jest uczestnictwo w okresie Wielkiego Postu w hucznych zabawach lub weselach, a tym bardziej ich urządzanie.
Niespełna dwie trzecie ankietowanych w zasadzie nie ma nic przeciwko podejmowanej dobrowolnie pracy zarobkowej w niedziele i święta. Jednak dla większości badanych rażące jest to, gdy ktoś w niedzielę bądź święto kościelne wykonuje prace remontowe czy porządkowe w domu lub ogrodzie, np. wierci dziury w ścianach, trzepie dywany, kosi trawnik.
Ponad dwu piątym ankietowanych (43%) w okresie Wielkiego Postu częściej niż zwykle zdarza się podejmować różnego rodzaju wewnętrzne postanowienia czy zobowiązania. Jednak ponad połowa Polaków (54%) nie odczuwa potrzeby dokonania ekspiacji i nie ma zwyczaju podejmowania w tym okresie jakichś życiowych decyzji.
Ponad dwie trzecie ankietowanych nie było w tegorocznym karnawale na żadnej tanecznej zabawie (nawet uwzględniając sylwestrową). Pozostali mniej więcej równie często bawili się tylko raz (zapewne w Sylwestra) lub jedynie kilka razy uczestniczyli w zabawach, podczas których tańczono. W tym karnawale częściej w żadnej zabawie tanecznej nie uczestniczyły kobiety (68%) niż mężczyźni (56%).(aka)