Trwa ładowanie...
d2o8hji

CBOS: Bronisław Komorowski i Angela Merkel politykami roku 2014

Prezydent Bronisław Komorowski po raz czwarty z rzędu otrzymał tytuł polityka roku w sondażu CBOS, chociaż większość ankietowanych - 55 proc. - nie wskazała żadnego polityka, który by zasługiwał na takie wyróżnienie. Wśród polityków zagranicznych na miano polityka roku 2014 zasłużyła, według respondentów, kanclerz Niemiec Angela Merkel.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prezydent Bronisław Komorowski
Prezydent Bronisław Komorowski (WP.PL, Fot: Łukasz Szełemej)
d2o8hji

CBOS jak co roku zapytało Polaków, któremu z rodzimych polityków należy się, miano polityka roku 2014. Chodziło o wskazanie człowieka, który ich zdaniem najlepiej działał i najwięcej zrobił w interesie kraju i społeczeństwa.

Większość ankietowanych - 55 proc. - nie wskazała żadnego polityka, który by zasługiwał na takie wyróżnienie. Przy czym 26 proc. oceniło, że po prostu nie ma nikogo takiego. Z kolei 29 proc. przyznało, że nie umie go wskazać, bo nie interesuję się polityką.

Pozostali respondenci wymienili w sumie ponad czterdzieści nazwisk polityków, z których tylko pięciu uzyskało przynajmniej po 2 proc. głosów.

d2o8hji

Tytuł polityka roku 2014 Polacy przyznali prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu - 16 proc. wskazań. CBOS przypomina, że Polacy uhonorowali Bronisława Komorowskiego tytułem polityka roku już po raz czwarty z rzędu. W roku 2011 prezydent dzielił ten tytuł z ówczesnym premierem Donaldem Tuskiem, w natomiast w latach 2012 i 2013 badani typowali go już wyraźnie częściej niż innych polityków.

Drugie miejsce, z minimalną stratą do prezydenta, uzyskał były premier, a obecnie szef Rady Europejskiej Donald Tusk - 15 proc. Trzecie miejsce, zajęli ex aequo nowa premier Ewa Kopacz oraz prezes PiS Jarosław Kaczyński (po 3 proc.).

Dwóch na stu badanych typowało do miana polityka roku 2014 Janusza Korwin-Mikkego (2 proc.). Po 1 proc. głosów uzyskali lider Polski Razem Jarosław Gowin i wieloletni szef resortu spraw zagranicznych, a obecnie marszałek sejmu Radosław Sikorski.

Tytuł polityka roku 2014 na arenie międzynarodowej Polacy przyznali kanclerz Niemiec Angeli Merkel. Wytypowało ją 19 proc. ankietowanych. Drugie miejsce w rankingu, z wynikiem prawie o połowę niższym - 10 proc. - zajął prezydent USA Barack Obama.

d2o8hji

Kanclerz Niemiec po raz siódmy uznana została przez Polaków za światowego polityka roku; po raz piąty z rzędu wygrała też w rankingu CBOS z prezydentem USA Barackiem Obamą.

Ta dwójka polityków pod względem popularności u Polaków zdecydowanie dystansuje pozostałych przedstawicieli światowej sceny politycznej. Kolejne miejsca w tegorocznym rankingu zajęli prezydent Rosji Władimir Putin (3 proc.), premier Wielkiej Brytanii David Cameron oraz papież Franciszek (po 1 proc. głosów).

W gronie światowych polityków pojawiło się także nazwisko urzędującego już w Brukseli Donalda Tuska (1 proc.).

Ponadto 16 proc. respondentów uznało, że żaden z zagranicznych polityków nie zasłużył w tym roku na wyróżnienie. Z kolei aż 46 proc. zaznaczyło, że nie umie wskazać polityka roku na arenie międzynarodowej, bo nie interesuje się polityką.

Sondaż przeprowadził CBOS w dniach 4-11 grudnia 2014 roku na liczącej 936 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

d2o8hji

Podziel się opinią

Share
d2o8hji
d2o8hji
Więcej tematów