Trwa ładowanie...
22-12-2014 14:55

CBOS: Bronisław Komorowski i Angela Merkel politykami roku 2014

Prezydent Bronisław Komorowski po raz czwarty z rzędu otrzymał tytuł polityka roku w sondażu CBOS, chociaż większość ankietowanych - 55 proc. - nie wskazała żadnego polityka, który by zasługiwał na takie wyróżnienie. Wśród polityków zagranicznych na miano polityka roku 2014 zasłużyła, według respondentów, kanclerz Niemiec Angela Merkel.

CBOS: Bronisław Komorowski i Angela Merkel politykami roku 2014Źródło: WP.PL, fot: Łukasz Szełemej
d1ur7d3
d1ur7d3

CBOS jak co roku zapytało Polaków, któremu z rodzimych polityków należy się, miano polityka roku 2014. Chodziło o wskazanie człowieka, który ich zdaniem najlepiej działał i najwięcej zrobił w interesie kraju i społeczeństwa.

Większość ankietowanych - 55 proc. - nie wskazała żadnego polityka, który by zasługiwał na takie wyróżnienie. Przy czym 26 proc. oceniło, że po prostu nie ma nikogo takiego. Z kolei 29 proc. przyznało, że nie umie go wskazać, bo nie interesuję się polityką.

Pozostali respondenci wymienili w sumie ponad czterdzieści nazwisk polityków, z których tylko pięciu uzyskało przynajmniej po 2 proc. głosów.

Tytuł polityka roku 2014 Polacy przyznali prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu - 16 proc. wskazań. CBOS przypomina, że Polacy uhonorowali Bronisława Komorowskiego tytułem polityka roku już po raz czwarty z rzędu. W roku 2011 prezydent dzielił ten tytuł z ówczesnym premierem Donaldem Tuskiem, w natomiast w latach 2012 i 2013 badani typowali go już wyraźnie częściej niż innych polityków.

d1ur7d3

Drugie miejsce, z minimalną stratą do prezydenta, uzyskał były premier, a obecnie szef Rady Europejskiej Donald Tusk - 15 proc. Trzecie miejsce, zajęli ex aequo nowa premier Ewa Kopacz oraz prezes PiS Jarosław Kaczyński (po 3 proc.).

Dwóch na stu badanych typowało do miana polityka roku 2014 Janusza Korwin-Mikkego (2 proc.). Po 1 proc. głosów uzyskali lider Polski Razem Jarosław Gowin i wieloletni szef resortu spraw zagranicznych, a obecnie marszałek sejmu Radosław Sikorski.

Tytuł polityka roku 2014 na arenie międzynarodowej Polacy przyznali kanclerz Niemiec Angeli Merkel. Wytypowało ją 19 proc. ankietowanych. Drugie miejsce w rankingu, z wynikiem prawie o połowę niższym - 10 proc. - zajął prezydent USA Barack Obama.

Kanclerz Niemiec po raz siódmy uznana została przez Polaków za światowego polityka roku; po raz piąty z rzędu wygrała też w rankingu CBOS z prezydentem USA Barackiem Obamą.

d1ur7d3

Ta dwójka polityków pod względem popularności u Polaków zdecydowanie dystansuje pozostałych przedstawicieli światowej sceny politycznej. Kolejne miejsca w tegorocznym rankingu zajęli prezydent Rosji Władimir Putin (3 proc.), premier Wielkiej Brytanii David Cameron oraz papież Franciszek (po 1 proc. głosów).

W gronie światowych polityków pojawiło się także nazwisko urzędującego już w Brukseli Donalda Tuska (1 proc.).

Ponadto 16 proc. respondentów uznało, że żaden z zagranicznych polityków nie zasłużył w tym roku na wyróżnienie. Z kolei aż 46 proc. zaznaczyło, że nie umie wskazać polityka roku na arenie międzynarodowej, bo nie interesuje się polityką.

Sondaż przeprowadził CBOS w dniach 4-11 grudnia 2014 roku na liczącej 936 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

d1ur7d3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ur7d3
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj