Trwa ładowanie...
d2cyuq9

CBOS: 55% zwolenników integracji z UE

55% respondentów chce integracji Polski z Unią Europejską, 28% jest jej przeciwnych - wynika z ostatniego, majowego sondażu CBOS. Liczba zwolenników integracji z UE nie zmieniła się praktycznie od pół roku. W stosunku do poprzedniego badania zmalała nieznacznie, o 2 pkt procentowe (w granicach błędu statystycznego).

Share
d2cyuq9

Na opinie w sprawie integracji Polski z UE wpływ mają: pozycja społeczna, miejsce zamieszkania i preferencje partyjne ankietowanych. Odsetek zwolenników integracji rośnie wraz ze wzrostem wykształcenia i zamożności pytanych.

Jeśli chodzi o preferencje partyjne, to ideę integracji popiera 80% potencjalnego elektoratu UW, 72% elektoratu Platformy Obywatelskiej, 70% elektoratu AWS, 61% elektoratu SLD-UP i 45% elektoratu PSL.

Prawie połowa badanych sądzi, że wstąpienie Polski do UE pozwoli zmniejszyć dystans dzielący nasz kraj od krajów UE. O tym, że nasze wejście do UE utrudni zmniejszenie tego dystansu, jest przekonanych 12% pytanych.

d2cyuq9

Większość badanych (63%) nie zgadza się na członkostwo, które wiązałoby się z ograniczeniami w korzystaniu ze wszystkich możliwości z nim związanych. Uważają oni, że powinniśmy wejść do UE dopiero wtedy, gdy będziemy mogli korzystać ze wszystkich praw przysługujących jej członkom. Jedynie 13% badanych uważa, że byłoby lepiej, gdyby Polska weszła do Unii tak szybko, jak to tylko możliwe, nawet jeżeli będzie to wymagać rezygnacji z części korzyści związanych z integracją. (aka)

d2cyuq9

Podziel się opinią

Share
d2cyuq9
d2cyuq9
Więcej tematów