Trwa ładowanie...
d3yka9r

Były szef MSZ o sytuacji w Iraku. "Trudno przewidzieć skutki"

– Opuszczenie Iraku przez Amerykanów spowoduje, że kraj ten całkowicie wpadnie w ręce Iranu. To oznaczałoby, że Iran uzyskałby bezpośredni dostęp do Syrii Assada - powiedział Witold Waszczykowski. Zdaniem byłego szefa polskiej dyplomacji, rodziłoby to poważne konsekwencje geopolityczne w regionie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Witold Waszczykowski ocenia, że wycofanie żołnierzy USA z Iraku spowoduje przejęcie kraju przez Iran
Witold Waszczykowski ocenia, że wycofanie żołnierzy USA z Iraku spowoduje przejęcie kraju przez Iran (PAP, Fot: Grzegorz Michałowski)
d3yka9r

Witold Waszczykowski skomentował ostatnie wydarzenia na Bliskim Wschodzie w rozmowie z tvpinfo.pl.

Europoseł nie jest zaskoczony zdecydowanymi działaniami Iraku po nalocie Amerykanów na Bagdad.

- Wykonanie tego ataku, tej de facto egzekucji w Bagdadzie musiało zrodzić oficjalną reakcję strony irackiej. Bez wyroku sądowego, bez zgody rządu irackiego dokonano zamachu na człowieka, który był oficjalnym gościem rządu irackiego. Zginął przecież także wysoki przedstawiciel irackiej szyickiej milicji. Zaskoczeniem może być jednak tak szybka, błyskawiczna i drastyczna reakcja Iraku – powiedział Waszczykowski.

d3yka9r

Nikt nie chce powiedzieć, gdzie jest prezydent. Adam Bielan: nie jest na nartach

Były szef MSZ dodał, że politycy w Iraku są podzieleni w ocenie relacji z Iranem i relacji z USA.

- Wielu szyitów popiera bliskie związki z Iranem, ale są też i tacy, którzy nie są za tym by Iran ingerował w to, co się dzieje w Iraku. Z kolei sunnici są generalnie przeciwni irańskim wpływom. Jak się okazuje, doszło do dużego zjednoczenia większości irackiej klasy politycznej – dodał.

d3yka9r

Witold Waszczykowski nie wykluczył, że Waszyngton zacznie negocjować z Irakiem, ponieważ opuszczenie kraju przez siły USA w taki sposób byłoby "przekreśleniem całego dziesięciolecia amerykańskich wysiłków".

– Próba powstrzymania irańskich dążeń okazałaby się zupełnie nieudana. Iran stałby się absolutnym hegemonem na tym obszarze. Byłaby to totalna klęska Amerykanów – uważa były minister.

Według byłego szefa polskiej dyplomacji, przejęcie Iraku przez Iran byłoby poważnym ciosem dla innych państw w Zatoce Perskiej, w szczególności dla Arabii Saudyjskiej, która poczułaby się zagrożona.

Jak dodał Waszczykowski, można się spodziewać, że polskie wojska będą realizować ten scenariusz, który będzie tożsamy z linią NATO.

d3yka9r

W niedzielę wieczorem o konflikcie USA-Iran mówił prezydent Andrzej Duda.

- Ta sytuacja jest niepokojąca dla wielu. Monitorujemy zdarzenie. Polska ma dobre relacje z Iranem. Nie ma informacji o niebezpieczeństwie dla naszego kraju - powiedział prezydent.

Andrzej Duda podkreślił, że nie ma powodów, aby zwoływać posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

Źródło: tvpinfo.pl

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3yka9r

Podziel się opinią

Share

d3yka9r

d3yka9r
Więcej tematów