Były szef MSZ Francji "Rycerzem Wolności"
Były szef francuskiej dyplomacji Bernard Kouchner odebrał w Warszawie nagrodę "Rycerz Wolności", przyznawaną przez fundację im. Kazimierza Pułaskiego za propagowanie wolności, sprawiedliwości i demokracji.
26.11.2011 | aktual.: 26.11.2011 20:15
Kouchner podziękował za uhonorowanie go nagrodą "Rycerza Wolności". Powiedział, że jest to dla niego bardzo ważne wyróżnienie. Przypomniał wielką rolę, jaką w obaleniu komunizmu odegrał pokojowy ruch - "Solidarność". - To był nie tylko dla was, ale także dla nas wspaniały moment - powiedział francuski dyplomata. Dodał jednocześnie, że Francuzi byli szczęściarzami, że mogli popierać "Solidarność".
Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek w laudacji na cześć laureata podkreślił, że niezależność w postrzeganiu wielu kwestii była i jest jego cechą charakterystyczną.
Przypomniał, że Kouchner z zawodu jest lekarzem i założycielem międzynarodowej organizacji pozarządowej Lekarze bez Granic, która pomaga potrzebującym, ofiarom konfliktów zbrojnych. Kouchner - jak mówił Buzek - osobiście również pomagał takim osobom.
Organizacja ta w 1999 roku otrzymała pokojową Nagrodę Nobla za swoją działalność. Buzek podkreślił, że to jest nagroda także dla samego Kouchnera. Podziękował mu za wszystko, co zrobił dla świata i dla Europy.
Podczas uroczystości głos zabrał także były premier Tadeusz Mazowiecki, który przypomniał postać zmarłego w czerwcu Jana Kułakowskiego - pierwszego negocjatora członkostwa Polski w UE i b. ambasadora Polski przy Unii. Kułakowski został wybrany na patrona VIII edycji Europejskiej Akademii Dyplomacji.
Zdaniem b. premiera, Kułakowski był niezwykłym dyplomatą, podobnie jak jest nim Kouchner. - W naszym wejściu do UE (Kułakowski) widział nie tylko pomoc ekonomiczną, ale zakorzenienie świeżej, młodej demokracji w Europie - mówił. Podkreślił, że był to dyplomata kierowany ideową perspektywą.
Kouchner jako lekarz i polityk zasłynął ze swej działalności w obszarze pomocy humanitarnej. Zakładając organizację Lekarze bez Granic, a następnie Fundację na rzecz Walki z AIDS i Pomocy Osobom Bezdomnym walczył o prawo do opieki medycznej dla wszystkich ludzi, podkreślając, że prawo to jest ważniejsze niż granice państw. Był także inicjatorem przełomowych rezolucji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, dotyczących prawa do interwencji humanitarnych.
Nagrody "Rycerz Wolności" są przyznawane od 2006 roku "wybitnym postaciom, które przyczyniły się do promocji wartości przyświecających gen. Kazimierzowi Pułaskiemu tj. wolności, sprawiedliwości oraz demokracji".
Wyróżnieni otrzymują ręcznie wykonane repliki karabeli (szabli) oficerskich z XVIII wieku.
Laureatami nagrody zostali dotąd m.in. b. szef MSZ Władysław Bartoszewski, historyk Norman Davies, lider demokratycznej opozycji na Białorusi Alaksandar Milinkiewicz, b. prezydenci Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski.
Fundacja im. Kazimierza Pułaskiego to polski, niezależny think-tank specjalizujący się w polityce zagranicznej. Fundacja zajmuje się promocją wolności, równości oraz demokracji, jak również wspiera działania na rzecz wzmocnienia społeczeństwa obywatelskiego.