Trwa ładowanie...

Były prezydent Zawiercia unikał badań. Trafi do aresztu

Częstochowski Sąd Okręgowy zdecydował, że Ryszard M. zostanie ponownie aresztowany na trzy miesiące. Były prezydent Zawiercia nie stawiał się na badaniach, które miały stwierdzić o jego niezdolności do udziału w dalszych rozprawach.
Share
Były prezydent Zawiercia Ryszard M. został tymczasowo aresztowany przez sąd
Były prezydent Zawiercia Ryszard M. został tymczasowo aresztowany przez sądŹródło: Forum, Fot: Piotr Wojnarowski
d4gx00h

Ryszard M. to prezydent Zawiercia w latach 2002-2006 i 2010-2014 oraz starosta zawierciański w latach 2006-2010. Został zatrzymany w związku z podejrzeniami o korupcję. W maju 2018 r. został skazany za przyjmowanie łapówek na cztery lata więzienia i grzywnę w wysokości 20 tys. zł. Dostał także zakaz pełnienia funkcji publicznych i stanowisk w organach samorządu terytorialnego przez pięć lat.

Wyrok zaskarżyła prokuratura, która stwierdziła, że kara jest zbyt łagodna - przypomina portal zawiercie.naszemiasto.pl. Chciała jej podwyższenia do sześciu lat pozbawienia wolności i 30 tys. zł. grzywny. Z kolei obrona wnioskowała o uniewinnienie. Były prezydent Zawiercia kilkukrotnie nie stawiał się jednak na rozprawie przedstawiając zwolnienia lekarskie. Apelacja była odraczana.

d4gx00h

Pierwszy raz do rozprawy nie doszło w styczniu 2019 r. Ryszard M. ze względu na zły stan zdrowia trafił do szpitala, gdzie był również w listopadzie 2018 r. Z tego samego powodu do odroczenia doszło dwukrotnie w marcu 2019 r. W połowie kwietnia b.r. sąd zdecydował o przeprowadzeniu badań przez biegłych, które miały sprawdzić, czy były prezydent Zawiercia może uczestniczyć w rozprawach.

Ryszard M. się na nich nie stawił. Obrona byłego prezydenta Zawiercia przedstawiła zaświadczenie, że ich klient nie może podróżować do Poznania, gdzie miała się odbyć kontrola. W związku z tym Sąd Okręgowy w Częstochowie zdecydował się po raz kolejny zastosować wobec niego areszt tymczasowy na trzy miesiące. Pierwsza taka sytuacja miała miejsce w 2014 r.

Zobacz także: Paweł Kowal o słowach Morawieckiego w USA: dla mnie to nieprofesjonalne

Źródło: zawiercie.naszemiasto.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4gx00h

Podziel się opinią

Share
d4gx00h
d4gx00h
Więcej tematów