Trwa ładowanie...
deq7c9q

Były komendant UB nie przyznaje się do winy

Przed Sądem Rejonowym w Warszawie rozpoczął się w poniedziałek proces Tadeusza Szymańskiego, byłego komendanta osławionego X pawilonu Urzędu Bezpieczeństwa w więzieniu mokotowskim przy ul. Rakowieckiej.

deq7c9q
deq7c9q

Prokurator zarzuca 71-letniemu Szymańskiemu, że w latach 1948 - 1953 fizycznie i moralnie znęcał się nad więźniami. Umieszczał ich m.in. w karcerze, polewał wodą, bił gumową pałką, nakazywał stanie przez 24 godziny na baczność, kopał.

Podczas poniedziałkowej rozprawy Szymański nie przyznał się do zarzucanych mu czynów. Z kolei świadkowie zeznali, iż Szymański znęcał się nad byłymi więźniami X pawilonu UB. Ich zdaniem, należał on do najbrutalniejszych oprawców więzienia przy Rakowieckiej.

Przez 2 lata Sądowi Rejonowemu Warszawa - Mokotów udało się w tej sprawie jedynie odczytać akt oskarżenia (w tym czasie inni podsądni zmarli). Za każdym razem, gdy Szymański miał składać wyjaśnienia, czuł się źle. Powodowało to konieczność odraczania procesu.

Szymański był już raz sądzony za znęcanie się nad innymi więźniami UB w najgłośniejszym i największym dotychczas procesie funkcjonariuszy UB - sprawie Adama Humera i 11 jego podkomendnych. W tym procesie w 1996 r. Szymańskiego skazano na 4 lata więzienia.

Proces odroczono do 9 maja. (jask, miz)

deq7c9q
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
deq7c9q
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj