Trwa ładowanie...
d2cndm5

Były komendant MO oskarżony o zbrodnie przeciwko ludzkości

Instytut Pamięci Narodowej oskarża byłego szefa wałbrzyskiej Milicji Obywatelskiej o popełnienie 92 zbrodni komunistycznych, stanowiących jednocześnie zbrodnie przeciwko ludzkości. 81-letniemu Leszkowi L. grozi do 10 lat pozbawienia wolności.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zdj. ilustr.
Zdj. ilustr. (PAP, Fot: Wojciech Kryński)
d2cndm5

Leszek L. został oskarżony przez IPN - Oddziałową Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Jak informowała Prokuratura Krajowa, polegały one na wydaniu w okresie od 12 do 17 grudnia 1981 roku w Wałbrzychu decyzji o internowaniu 92 działaczy ówczesnej opozycji. Wśród internowanych wówczas osób było między innymi trzech członków Zarządu Regionu Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność”.

Przesłuchany przez prokuratora IPN Leszek L. nie przyznał się do popełnienia zarzuconych mu przestępstw i odmówił złożenia wyjaśnień. Grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 10. Na razie sąd nie wyznaczył jeszcze terminu pierwszej rozprawy.

Leszek L. od 15 czerwca 1980 do 30 listopada 1988 roku pełnił funkcję komendanta wojewódzkiego Milicji Obywatelskiej i Wojewódzkiego Urzędu Spraw Wewnętrznych w Wałbrzychu. Po tym, jak z końcem listopada pożegnał się z funkcją komendanta wojewódzkiego wałbrzyskiej milicji, decyzją Czesława Kiszczaka z początkiem grudnia objął funkcję zastępcy szefa Służby Bezpieczeństwa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Pełnił ją do 17 lipca 1989 roku.

d2cndm5

Podziel się opinią

Share
d2cndm5
d2cndm5
Więcej tematów