Trwa ładowanie...
d36mxbz
gwatemala
10-05-2013 05:22

Były dyktator Gwatemali odrzuca oskarżenia o ludobójstwo

Były dyktator Gwatemali, 86-letni obecnie Rios Montt, odrzucił w czwartek przed sądem oskarżenia o ludobójstwo i wydanie rozkazu eksterminacji członków grupy etnicznej Majów Ixil.

Share
d36mxbz

Według prokuratorów, Montt w latach 1982-83 opracował plan zwalczania lewicowej partyzantki zakładający likwidację co najmniej 1771 Majów Ixil. Zostali oni zamordowani w 1983 r. w serii masakr w kilku miastach na zachodzie Gwatemali.

W czwartek Montt zeznawał po raz pierwszy w końcowej fazie swego procesu w charakterze świadka. Oświadczył, że uważa siebie za niewinnego. "Moim zamiarem nie było nigdy zniszczenie jakiejkolwiek grupy etnicznej. Nigdy nie zarządzałem ataków na jakąkolwiek konkretną grupę. Nie uczyniłem niczego o co jestem oskarżany a mój udział nie został udowodniony" - powiedział były dyktator.

Razem z Rios Monttem na ławie oskarżonych znalazł się były generał 68-letni Jose Rodriguez Sanchez.

Zdaniem prokuratorów Rios Montt, poza wydaniem polecenia eksterminacji Majów Ixil, nie reagował kiedy wojska rządowe stosowały na masową skalę tortury, gwałty i podpalenia aby pozbyć się lewicowej partyzantki podczas najbardziej krwawych epizodów wojny domowej w Gwatemali w latach 1960-96. Ocenia się, że długotrwała wojna domowa kosztowała życie ponad 200 tys. osób. Ok. 45 tys. ludzi zaginęło bez wieści.

Prokuratorzy domagają się oni dla Montta i Sancheza kary 75 lat więzienia.

Montt objął władzę w marcu 1982 po dokonaniu wojskowego zamachu stanu i obaleniu prezydenta Angela Guevary. Po 17 miesiącach dyktatorskich rządów sam został odsunięty od władzy przez wojsko. Od roku przebywa w areszcie domowym.

d36mxbz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d36mxbz
d36mxbz
Więcej tematów