Byli szefowie dyplomacji USA przestrzegają przed zimną wojną z Rosją
Trzech byłych sekretarzy stanu, kierujących amerykańską polityką zagraniczną za rządów
republikańskich prezydentów, sugerowało w dyskusji, żeby nie podejmować ostrych kroków wobec Rosji w odpowiedzi na inwazję Gruzji.
Potrzebujemy pomocy Rosji dla rozwiązania problemu z Iranem, a także gdyby sytuacja w Pakistanie rozwijała się w złym kierunku- powiedział były szef dyplomacji za prezydentury Richarda Nixona i Geralda Forda, Henry Kissinger, podczas dyskusji panelowej na Uniwersytecie Jerzego Waszyngtona, w stolicy USA.
Kissinger podkreślił, że polityka USA wobec Moskwy "nie powinna być dyktowana przez to, co stało się w Gruzji".
Poparł go James Baker, sekretarz stanu w gabinecie prezydenta George'a H.W.Busha (seniora).
Jak słusznie zauważył minister obrony Robert Gates, trzeba widzieć Rosję w kontekście naszych interesów strategicznych, a nie tylko taktycznych - powiedział Baker. Sugerował, że to Gruzja sprowokowała Rosję przypuszczając w sierpniu ofensywę na Południową Osetię. Południowa Osetia i Abchazja nigdy nie chciały być częścią Gruzji - dodał.
Najwięcej zrozumienia dla stanowiska Rosji wykazywał emerytowany generał Colin Powell, szef dyplomacji USA za pierwszej kadencji obecnego prezydenta Busha.
Rosja działała w Gruzji brutalnie, ale to było całkowicie do przewidzenia. Saakaszwili głupio zrobił, napadając na Południową Osetię. Rosja została przez niego sprowokowana - powiedział Powell.
Zapytany przez prowadzącego panel dziennikarza czy chce przez to powiedzieć, że Stany Zjednoczone nie powinny popierać Gruzji, Powell stanowczo zaprzeczył.
Tego nie mówię. Trzeba było dać Saakaszwilemu wyraźniejsze wskazówki - oświadczył i dodał, że nie można również Rosji przyznawać prawa weta co do ewentualnego członkostwa Gruzji w NATO. Potem jednak nadal bronił postępowania Rosji na Zakaukaziu.
Trzeba traktować Rosję jak dumny kraj, który stracił wiele swojej dumy w ostatnich kilkunastu latach- powiedział Powell.
Sugerował też, że "należy rozważyć" czy warto dalej rozszerzać NATO na wschód oraz, że plany rozmieszczenia w Polsce amerykańskiej tarczy antyrakietowej wraz z rakietami Patriot to prowokacyjne posunięcie wobec Kremla.
Rosja wie, że rakiety Patriot nie są skierowane przeciw Iranowi - podkreślił Powell.
Była sekretarz stanu w administracji prezydenta Billa Clintona, Madeleine Albright, położyła nacisk na konieczność popierania niepodległości Gruzji.
Rozszerzanie NATO nie jest procesem skierowanym przeciw Rosji i przez nie powinno być widziane przez nią w ten sposób. Kraje powinny mieć prawo decydowania same o swej polityce i swych sojuszach - powiedziała Albright.
Wypowiedziała się także za objęciem Gruzji i Ukrainy planem pomocy w przyspieszaniu członkostwa w NATO (tzw. MAP - Membership Action Plan).
Administracja Busha chciała, by oba kraje weszły do tego programu, ale na szczycie NATO w Bukareszcie w kwietniu br. propozycja ta spotkała się ze sprzeciwem zachodnioeuropejskich sojuszników USA.
Tomasz Zalewski