Trwa ładowanie...

Była radna PiS skazana. Nazwała Tadeusza Mazowieckiego stalinowcem i agentem NKWD

Anna Jaśkowska, była radna PiS z Lublina, usłyszała we wtorek wyrok. Została skazana za nazwanie byłego premiera Tadeusza Mazowieckiego stalinowcem, komunistą i agentem NKWD. Ma zapłacić 10 tys. zł zadośćuczynienia i wygłosić przeprosiny podczas sesji rady miasta.

Była radna PiS skazana. Nazwała Tadeusza Mazowieckiego stalinowcem i agentem NKWDŹródło: Agencja Gazeta, fot: Jakub Orzechowski
d3dw53r
d3dw53r

Anna Jaśkowska świadomie naruszyła dobra osobiste rodziny Mazowieckich - uznał lubelski sąd. Zdaniem sędzi Grażyny Lipinian radna nie udowodniła byłemu premierowi zarzucanych mu czynów, chociaż zabierając głos publicznie miała taki obowiązek - informuje portal kurierlubelski.pl.

- Na przykład ja mam informacje: Tadeusz Mazowiecki - stalinowiec, komunista, agent NKWD, kolaborował z okupacyjną, bolszewicką władzą w latach stalinowskich; współpracował, proszę nie przeszkadzać, z szefem NKWD na Polskę, generałem - nie wiem, czy dobrze przeczytam - Sierowem, tak. No, i jeszcze taka wzmianka: odznaczony Orderem Orła Białego przez rząd komunistyczny - stwierdziła była radna PiS w maju 2018 roku podczas debaty o nadaniu nowej ulicy w Lublinie nazwiska Tadeusza Mazowieckiego. Dopytywana o źródła swoich informacji stwierdziła, że ma je z internetu.

Początkowo synowie byłego premiera domagali się od działaczki jedynie przeprosin na sesji Rady Miasta. Radna się na nie jednak nie zdecydowała, wygłosiła za to krótkie oświadczenie. Powiedziała m.in., że jej słowa „zostały wykorzystane do straszenia radnego pozwami cywilnymi”. Wnioskowała również o sprawdzenie działalności Tadeusza Mazowieckiego przez IPN. Rodzina polityka postanowiła więc wystąpić z pozwem do sądu cywilnego.

Zobacz także: Kaczyński rozbawił tłum. Przytyk do opozycji

Proces ruszył w marcu. W sądzie była radna PiS przekonywała, że jedynie cytowała znalezione w sieci informacje, żeby nakłonić radnych do wystąpienia do IPN z wnioskiem o sporządzenie notatki biograficznej dotyczącej byłego premiera.

Wyrok jest nieprawomocny.

Źródło: kurierlubelski.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3dw53r
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3dw53r
Więcej tematów