Trwa ładowanie...

Była prezydent Korei Południowej skazana. 24 lata więzienia dla Park Geun Hie

Sąd w Seulu skazał byłą prezydent Korei Płd. za korupcję, nadużycie władzy i wymuszenia. Skandal korupcyjny, po którym Park Geun Hie została odsunięta od władzy, wybuchł niemal dwa lata temu.
Share
Park Guen Hie została skazana na 24 lata więzienia i grzywnę 17 mln dol.
Park Guen Hie została skazana na 24 lata więzienia i grzywnę 17 mln dol.Źródło: PAP, Fot: JEON HEON-KYUN
doty1r8

Prokuratura postawiła byłej prezydent Korei Płd. 18 zarzutów, ale sąd uniewinnił ją od dwóch zarzucanych jej czynów. Decyzją sądu Park Guen Hie musi zapłacić grzywnę wynoszącą 17 mln dol.

Jak podaje agencja AFP, była prezydent nie pojawiła się w sądzie na ogłoszeniu wyroku. Podobnie, jak większość rozpraw, zbojkotowała. Park Guen Hie w ten sposób protestowała przeciwko aresztowi, w którym przebywa od roku. Jednak nie znaczy to, że była prezydent Korei Płd. nie mogła usłyszeć, jak sędzia Kim Se-Yoon odczytuje wyrok 24 lat więzienia, bo transmitowano go na żywo w telewizji.

Skandal korupcyjny w Korei Płd. wybuchł pod koniec października 2016 r., kiedy wyszło na jaw, że nieformalna doradczyni prezydent, Czoi Sun Sil, miała dostęp do tajnych informacji, redagowała jej przemówienie i miała ogromne wpływy w sferach polityczno-biznesowych.

doty1r8

Zobacz także: Zaskakująca reakcja Tyszki na decyzję Kaczyńskiego

Przez następne miesiące afera zataczała coraz większe kręgi, a policja zatrzymywała kolejne osoby. Pod koniec grudnia 2016 r. zdecydowano o impeachmencie Park Geun Hie.

doty1r8

Podziel się opinią

Share
doty1r8
doty1r8
Więcej tematów