Trwa ładowanie...
bygdoszcz men

Bydgoszcz chce pozwać MEN. "Za mało pieniędzy na reformę oświaty"

Bydgoski ratusz, którym kieruje Rafał Bruski (Platforma Obywatelska), pozwie Ministerstwo Edukacji Narodowej. Miasto podkreśla, że rząd wprowadził reformę edukacji, ale nie zapewnił na to środków, przez co Bydgoszcz straciła w dwa lata 5,5 mln zł.

Share
Bydgoszcz chce pozwać MEN. "Za mało pieniędzy na reformę oświaty"
Źródło: PAP, Fot: Darek Delmanowicz
d2umwag

Rzeczniczka ratusza Marta Stachowiak informuje w rozmowie z "Wyborczą", że szykowane są już dokumenty do sądu. Podkreśla, że miasto będzie się domagać "zwrotu kosztów reformy".

Ratusz wymienia, że tylko w 2017 roku przeznaczył na dostosowanie do wytycznych rządu ponad 4,1 mln zł, a otrzymał zaledwie 639 tys. zł. - Różnica to niemal 3,5 mln zł - podkreślają przedstawiciele urzędu miasta i wyliczają długą listę wydatków, które musieli ponieść.

d2umwag

To m.in.: doposażenia placówek w sprzęt szkolny (ławki, krzesła), sprzęt komputerowy, tablice multimedialne, doposażenia pracowni chemicznych, fizycznych, geograficznych, technicznych oraz pracowni biologicznych i pracowni komputerowych, zakup pomocy dydaktycznych, uzupełnienie księgozbioru bibliotek szkolnych i adaptacje pomieszczeń byłych gimnazjów dla młodszych uczniów.

Kurator oświaty: "Mają prawo składać pozwy"

W roku 2018 wydatków było już znacznie mniej, ale miasto podkreśla, że wciąż dysproporcja między poniesionymi kosztami, a dofinansowaniem z państwa, jest ogromna.

d2umwag

Ratusz zapłacił wtedy w sumie 2,2 mln zł, a ministerstwo w ramach finansowania skutków reformy przekazało 265 tys. zł.

W rozmowie z "Wyborczą" Marek Gralik (kujawsko-pomorski kuratora oświaty) tłumaczy, że założeniem reformy było współdzielenie kosztów przez państwo i samorządy.

- Ale żyjemy w kraju praworządnym i kiedy obywatel lub instytucja czuje się pokrzywdzona przez czyjeś działanie, ma prawo interweniować czy też składać pozwy – tłumaczy w rozmowie z gazetą wieloletni radny PiS.

Źródło: wyborcza.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2umwag

Podziel się opinią

Share
d2umwag
d2umwag
Więcej tematów