Trwa ładowanie...
d6h3itx
d6h3itx

Bush i Putin chcą utrzymać ISS

Prezydent Rosji Władimir Putin
potwierdził w piątek, że wraz z prezydentem USA George`em W.
Bushem uzgodnili, iż podejmą energiczne działania, by
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) mogła nadal działać.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d6h3itx

Jak poinformował Putin w rozmowie z szefem rosyjskiej agencji kosmicznej Jurijem Koptiewem, o utrzymaniu ISS rozmawiał z Bushem przez telefon.

Prezydent Rosji wyraził nadzieję, że USA zdołają w niedługim czasie wyjaśnić przyczyny katastrofy Columbii. Koptiew powiedział, że po katastrofie Challangera w 1986 r. loty wahadłowców zostały wstrzymane na dwa lata i osiem miesięcy. Teraz specjaliści z NASA liczą, że potrwa to pół roku do roku.

Według Koptiewa, żaden z 16 krajów uczestniczących w projekcie ISS nie będzie z niego rezygnował, bowiem w stację zainwestowano już 20 mld dolarów. Ponadto ISS stała się - wg niego - symbolem nowej politycznej mapy świata.

d6h3itx

Wcześniej Koptiew mówił, że po katastrofie wahadłowca Columbia na samodzielne utrzymanie ISS Rosja będzie potrzebowała w tym roku dodatkowo co najmniej 1,5 mld rubli, czyli 47 mln dolarów.

Rosja miała wysłać w tym roku na ISS dwa statki załogowe Sojuz i trzy transportowe Progress, jednak samodzielne utrzymanie przez Rosję stacji ISS wymaga wysłania na nią co najmniej pięciu statków transportowych, o dwa więcej niż pierwotnie planowano.

W tegorocznym budżecie Rosja przeznaczyła na udział w programie ISS 4 mld rubli, czyli 126 mln dolarów, a każdy nowy statek kosmiczny to wydatek ok. 750 mln rubli. Aby zbudować dwa dodatkowe statki, Rosji potrzeba jeszcze 1,5 mld rubli. (and)

d6h3itx

Podziel się opinią

Share
d6h3itx
d6h3itx
Więcej tematów