Jak zachować bezpieczeństwo na szlaku?
Im cieplejszy dzień, tym szanse na burze są większe. Pojawiają się najczęściej około godziny 14. Wskaźnikiem zbliżającego się zagrożenia jest smuga opadowa od podstawy chmury do powierzchni ziemi.
Pamiętajmy, że nawet jeśli chmura znajduje się 10 kilometrów od nas, to i tak piorun może nas porazić. Ciemne chmury powinny nam uświadomić, w jakim niebezpieczeństwie się znajdujemy.
Najgroźniej jest na grani, czyli na poszarpanym i najbardziej ostrym grzbiecie góry. Pioruny uderzają tam najczęściej, ponieważ ściągają je ostre formacje.
W czasie burzy należy jak najszybciej zejść w niższe partie gór. Jeżeli jest taka możliwość, najlepiej ukryć się w schronisku. Jeśli jednak wszelkie budynki są poza naszym zasięgiem, żeby zminimalizować porażenie piorunem można kucnąć i dotknąć rękoma gruntu. Nawet jeśli piorun nas porazi, skutki tego będą lżejsze, ponieważ prąd elektryczny szybko przeniknie do ziemi i tam się rozładuje.
(PAP/WP.PL/evak)
Masz ciekawe fotografie?* Wyślij nam zdjęcia!*
Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy! Czekamy na Twoje zgłoszenie!
Zobacz więcej w serwisie pogoda. href="http://wp.pl/">