Trwa ładowanie...
d2ijhy1

Burza wokół sędziego Morawskiego. Julia Przyłębska nie wszczyna postępowania, na celowniku TK jest za to inna osoba

Prezes TK nie zamierza ukarać sędziego Lecha Morawskiego. - Przeprosił i z mojego punktu widzenia zamyka to sprawę - powiedziała. Ale chce za to wyjaśnień od... byłego prezesa Trybunału Jerzego Stępnia.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Julia Przyłębska
Julia Przyłębska (PAP, Fot: Rafał Guz)
d2ijhy1

- Czołowi polscy politycy są skorumpowani, rząd z tym walczy. Korupcja jest też wśród sędziów np. Sądu Najwyższego i Trybunału Konstytucyjnego. Są na to bezdyskusyjne dowody - mówił sędzia Trybunału Konstytucyjnego prof. Lech Morawski na uniwersytecie w Oksfordzie.

Wiceprezes TK Stanisław Biernat zwrócił się do prezes Trybunału Julii Przyłębskiej o zajęcie się jego wypowiedziami.

- Jeśli chodzi o sędziego Lecha Morawskiego, to nie wpłynął żaden wniosek o prowadzenie postępowania dyscyplinarnego. Zwróciłam się do sędziego Morawskiego o wyjaśnienie sprawy. Złożył on krótkie oświadczenie, w którym przeprosił. Z mojego punktu widzenia zamyka to sprawę - wyjaśniła w TVP Info Przyłębska.

Prezes TK dodała, że "sędzia powinien ważyć słowa, a także nie stosować zbyt daleko idących opinii".

d2ijhy1

Prezes TK chce wyjasnień od sędziego Stępnia. Chodzi o marsz PO

- Dotychczas uważałam, że sędziowie są ludźmi odpowiedzialnymi, ważą słowa. Występowanie sędziów w marszach zorganizowanych przez partie polityczne wymaga od takiego sędziego wyjaśnień - zaznaczyła.

Wyjaśniła, że zgłosiła się do byłego prezesa Trybunału Jerzego Stępnia. Chodzi o jego udział w Marszu Wolności organizowanym przez PO.

- Chciałabym znać stanowisko sędziego, dlaczego występował, w jakim charakterze - a co dalej, w tej chwili nie mogę powiedzieć, bo nie jest wszczęte jeszcze żadne postępowanie - dodała.

d2ijhy1

Oświadczenie 8 sędziów TK ws. Lecha Morawskiego

Część sędziów Trybunału Konstytucyjnego krytyczne odniosło się do wypowiedzi Morawskiego.

"Formułowanie przez profesorów prawa bezpodstawnych zarzutów jest złem społecznym, niszczy dobro wspólne i nie powinno pozostać bez odpowiedzi" - czytamy w opinii sędziów.

d2ijhy1

Podziel się opinią

Share

d2ijhy1

d2ijhy1
Więcej tematów