Burza po słowach Morawieckiego w Monachium. Jest reakcja rzeczniczki rządu

"Głos Premiera Mateusza Morawieckiego w najmniejszym stopniu nie służył negowaniu Holokaustu ani obciążaniu Żydowskich Ofiar odpowiedzialnością za niemieckie ludobójstwo" - głosi oświadczenie opublikowane na stronie Kancelarii Premiera.

Morawiecki brał udział w Konferencji Bezpieczeństwa
Źródło zdjęć: © PAP | RONALD WITTEK
Natalia Durman

Oświadczenie zostało zamieszczone na stronie Kancelarii w nocy. O jego opublikowaniu poinformowała nad ranem na Twitterze rzeczniczka rządu, Joanna Kopcińska. Oświadczenie zostało opublikowane w dwóch wersjach - polskiej i angielskiej.

"Premier Mateusz Morawiecki wielokrotnie i zdecydowanie sprzeciwiał się zaprzeczaniu niewyobrażalnemu ludobójstwu, jakim była Zagłada europejskich Żydów, jak również wszelkim przejawom antysemityzmu. Często także podkreślał, że strona polska chce szanować żydowską wrażliwość oraz kontynuować dialog z Izraelem i diasporą w duchu prawdy i wzajemnego zaufania" - czytamy w oświadczeniu.

Rzeczniczka rządu wyjaśnia, że słowa wypowiedziane przez premiera należy interpretować jako "wezwanie do szczerego mówienia o zbrodniach popełnianych na Żydach - zgodnie z faktami i bez względu na narodowość tego, kto w konkretnym przypadku ich dokonał, brał w nich udział lub się do nich przyczynił".

"Każdy przypadek musi być oceniany indywidualnie, a żaden pojedynczy akt niegodziwości nie może obciążać odpowiedzialnością całych podbitych i zniewolonych narodów" - zaznacza.

"Trzeba też podkreślić, iż to zniszczenie, podbój i okupacja Państwa Polskiego przez III Rzeszę Niemiecką były warunkiem eksterminacji narodu żydowskiego. Przed II wojną światową Żydzi Polscy żyli, tworzyli i pracowali na polskiej ziemi przez 800 lat" - kontynuuje.

"Jednocześnie oszczerstwem, z którym należy odważnie i zdecydowanie walczyć, są wszelkie próby zrównywania czy mieszania niemieckich organizatorów i sprawców zbrodni z narodami ofiar, w szczególności narodem żydowskim, romskim i polskim, które padły ofiarą straszliwych prześladowań i mordów ze strony Niemców" - brzmi ostatni akapit.

O co chodzi?

Morawiecki w sobotę brał udział w panelu o przyszłości Europy podczas Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium. Pojawił się na nim izraelski dziennikarz "New York Times'a" Ronen Bergman. Jego rodzice mieli polsko-żydowskie korzenie i jako nieliczni z rodziny przeżyli Holokaust.

Pokrótce opowiedział Morawieckiemu historię swoich przodków, których wydali Gestapo ich polscy rodacy. - Czy jeśli opowiem tę historię w Polsce, będę traktowany jako kryminalista? - zapytał, nawiązując do nowelizacji ustawy o IPN. Po jego słowach rozległy się na sali gromkie oklaski.

- Jest to niezmiernie ważne, aby zrozumieć, że oczywiście nie będzie to karane, nie będzie to postrzegane jako działalność przestępcza, jeśli ktoś powie, że byli polscy sprawcy Holokaustu. Tak jak byli żydowscy sprawcy, tak jak byli rosyjscy sprawcy, czy ukraińscy - nie tylko niemieccy - odpowiedział szef polskiego rządu.

Premier Izraela oburzony

Wypowiedź Morawieckiego wywołała falę komentarzy. Premier Izraela Benjamin Netanyahu wydał w sobotę po południu oficjalne oświadczenie, w którym mówi o swoim oburzeniu słowami Morawieckiego, krytykuje też jego "niezrozumienie historii i brak wrażliwości". Żąda również pilnej rozmowy z polskim premierem.

- Narodowi żydowskiemu należą się przeprosiny za wypaczanie prawdy o Holokauście - stwierdziła z kolei wiceminister spraw zagranicznych Izraela Cippi Chotoweli. Wiceminister zwołała nadzwyczajną sesję ministerstwa w związku z wypowiedzią Mateusza Morawieckiego.

Kontrowersyjna ustawa

Nowelizacja ustawy o IPN wprowadza kary grzywny lub więzienia do lat trzech za przypisywanie polskiemu narodowi lub państwu odpowiedzialności m.in. za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką.

Projekt wywołał zamieszanie na arenie międzynarodowej. W piątek kolejne oświadczenie w tej sprawie wydały Stany Zjednoczone.

Zobacz także: Prezes PiS zaskoczony reakcją Izraela. Żakowski: powinien nazywać się Jarosław "nic nie kapuje" Kaczyński:

Wybrane dla Ciebie

Emocje rodzin izraelskich zakładników. "Modliłam się o te łzy"
Emocje rodzin izraelskich zakładników. "Modliłam się o te łzy"
Palestyńczycy świętują zawieszenie broni. Nagrania z Gazy
Palestyńczycy świętują zawieszenie broni. Nagrania z Gazy
To on wzniecił niszczycielski pożar w USA. Ujawniono, co u niego znaleziono
To on wzniecił niszczycielski pożar w USA. Ujawniono, co u niego znaleziono
Ujawniono, co było w notatce, którą Trump dostał od Rubio
Ujawniono, co było w notatce, którą Trump dostał od Rubio
Trump relacjonuje, co powiedział mu Netanjahu. "Nie mogę w to uwierzyć"
Trump relacjonuje, co powiedział mu Netanjahu. "Nie mogę w to uwierzyć"
Przełomowe porozumienie ws. Strefy Gazy. Co się teraz wydarzy?
Przełomowe porozumienie ws. Strefy Gazy. Co się teraz wydarzy?
Hamas potwierdza. Jest zgoda ws. Strefy Gazy
Hamas potwierdza. Jest zgoda ws. Strefy Gazy
Była wicepremier Elżbieta Bieńkowska z nową funkcją w Ukrainie
Była wicepremier Elżbieta Bieńkowska z nową funkcją w Ukrainie
Netanjahu o uwolnieniu zakładników. Pojawia się data
Netanjahu o uwolnieniu zakładników. Pojawia się data
Jest przełom ws. Gazy. Trump ogłosił
Jest przełom ws. Gazy. Trump ogłosił
Przerażający widok po wypadku w Słowacji. Sześć ofiar śmiertelnych
Przerażający widok po wypadku w Słowacji. Sześć ofiar śmiertelnych
Nowy ambasador USA w Polsce zatwierdzony. "Teraz Warszawa"
Nowy ambasador USA w Polsce zatwierdzony. "Teraz Warszawa"