Burza po słowach dziennikarki o prezydencie Dudzie
Charakter sporu politycznego w Polsce coraz bardziej gorący. Ewa Siedlecka z tygodnika "Polityka", komentując w Tok FM relacje między Andrzejem Dudą a partią Jarosława Kaczyńskiego, stwierdziła, że prezydent "został przecwelony przez PiS". Te słowa natychmiast wywołały falę krytyki. Sprawą zajęła się Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, a dziennikarka przeprosiła za wypowiedź.
Dziennikarka na antenie stacji dyskutowała o sytuacji w Polsce z Danielem Passentem, Adamem Szostkiewiczem i Janem Ordyńskim. - Jestem zdziwiona ilekroć, ktoś próbuje serio traktować prezydenta Andrzeja Dudę, chodzi mi oto, w jaki sposób sprawuje urząd. Wydaje mi się oczywiste, że on tego urzędu nie sprawuje. Jest użytecznym narzędziem - oceniła Siedlecka. - Prezydent doskonale wie, że popełnił kilka deliktów konstytucyjnych - zaznaczył Ordyński. - Został, jak to się ładnie mówi, przecwelony przez PiS - odparła dziennikarka.
"Jesteś kretynką proszę Pani... Skończoną kretynką" - stwierdził w swoim wpisie na Twitterze Sławomir Jastrzębowski, odnosząc się do słów Siedleckiej. Redaktor naczelny "Super Expressu" przypomniał też, że w slangu więziennym słowo "cwel" oznacza osobę, która została zgwałcona przez współosadzonych i w zakładzie karnym pozostaje najniżej w hierarchii.
Samuel Pereira z TVP Info zauważył z kolei, że takie wypowiedzi ze strony dziennikarzy sprawiają, że Polacy tracą zaufanie do przedstawicieli świata mediów.
Słowa Ewy Siedleckiej nazywane są także przykładem "języka kloacznego" i "języka nienawiści".
Sprawą zajęła się KRRIT, o czym poinformowała Teresa Brochwic, zasiadająca w Radzie z ramienia PiS. Stacja została poproszona o wyjaśnienia.
Sama Siedlecka po kilku godzinach przeprosiła za swoją wypowiedź. "Niestety, poniosło mnie. Określenie „przecwelowany” jest w ogóle za mocne w debacie publicznej, a w stosunku do prezydenta - zupełnie niestosowne. Przykro mi, że go użyłam"- napisała dziennikarka w odpowiedzi na pytania portalu wirtualnemedia.pl.
Ewa Siedlecka przez ponad 20 lat była związana z "Gazetą Wyborczą". Teraz publikuje w tygodniku "Polityka".