Trwa ładowanie...

Bunt w areszcie śledczym. To ćwiczenia służb

Policjanci z Mokotowa i Ursynowa wspólne z funkcjonariuszami służby więziennej oraz strażakami przeprowadzili ćwiczenia, które polegały na opanowaniu sytuacji zagrożenia lub naruszenia bezpieczeństwa na terenie Aresztu Śledczego w Warszawie Służewcu.

W ramach ćwiczeń straż pożarna ugasiła ogień, który wydobywał się z celi mieszkalnejW ramach ćwiczeń straż pożarna ugasiła ogień, który wydobywał się z celi mieszkalnejŹródło: Komenda Stołeczna Policji, fot: Komenda Stołeczna Policji
d22zum4
d22zum4

Tym razem funkcjonariusze mieli do czynienia z eskalacją niezadowolenia trzech więźniów. Po upływie wyznaczonego czasu wolnego funkcjonariusz polecił im opuszczenie świetlicy. Osadzeni odmówili opuszczenia pomieszczenia.

- Zachowywali się arogancko, nawoływali do nieposłuszeństwa, korzystając z dostępnego wyposażenia utworzyli barykadę, uniemożliwiając swobodne wejście oddziałowemu do świetlicy - opisuje przebieg ćwiczeń oficer prasowy Komendanta Rejonowego Policji Warszawa II podkom. Robert Koniuszy.

Z uwagi na aroganckie zachowanie i agresję słowną wobec funkcjonariusza powiadomiono dowódcę zmiany. Osadzeni pomimo wydanych poleceń w dalszym ciągu wykrzykiwali wulgarne słowa. Zachęcali też innych osadzonych do takiego zachowania.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Najechali na minę i wybuchła panika. Z rosyjskiego BMP-2 nic nie zostało

- W związku z sytuacją zagrożenia bezpieczeństwa dyrektor jednostki ogłosił alarm. Polecił powiadomienie oficera dyżurnego Komendy Rejonowej Policji Warszawa II, który na miejsce skierował policjantów. W rejon zagrożenia zostali również wysłani negocjatorzy służby więziennej oraz grupa uderzeniowa - podkreśla podkom. Robert Koniuszy.

d22zum4

W czasie likwidacji zagrożenia zauważono dym wydobywający się z jednej celi mieszkalnej. Pomimo próby ugaszenia pożaru przez grupę przeciwpożarową ogień zaczął się rozprzestrzeniać. Na miejsce wezwano jednostkę straży pożarnej, która ugasiła pożar.

Po zneutralizowaniu zagrożenia funkcjonariusze grupy uderzeniowej oraz ubezpieczającej wyprowadzili skazanych ze świetlicy. Umieścili ich w odrębnych pomieszczeniach. Jeden z agresorów, celem odizolowania został przewieziony do innego zakładu karnego.

Ćwiczenia miały na celu usprawnienie procesu reagowania

Ćwiczenia te miały na celu usprawnienie procesu reagowania na zdarzenie kryzysowe oraz sprawdzenie stopnia przygotowania do wykonywania działań przez służby i instytucje w warunkach zbliżonych do rzeczywistych. To pozwala na wypracowanie procedur skutecznego działania, w przypadku konieczności skierowania sił policyjnych do działań bezpośrednich.

Działania realizowane były na podstawie Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie trybu współdziałania Służby Więziennej z Policją. Miały na celu sprawdzenie skuteczności służb w sytuacji kryzysowej, do której może dojść na terenie jednostki penitencjarnej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d22zum4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d22zum4
Więcej tematów