Trwa ładowanie...

Bunt sędziów ze Śląska. Ziobro nie może powołać wiceprezesów

Od siedmiu tygodni minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro nie może powołać zastępców prezesa Sądu Apelacyjnego w Katowicach. Sędziowie mają odmawiać w geście solidarności z odwołanymi ze stanowisk kolegami. Poszukiwani będą więc kandydaci z sądów niższej instancji.

Bunt sędziów ze Śląska. Ziobro nie może powołać wiceprezesówŹródło: Agencja Gazeta, fot: Sławomir Kamiński
d3vtmbv
d3vtmbv

Poprzednie kierownictwo katowickiego Sądu Apelacyjnego Ziobro odwołał faksem na początku listopada, bo - jak podał resort - sądy z tej apelacji mają dużo zaległości, a postępowania trwają tam długo.

Na stanowisko prezesa minister natychmiast powołał sędziego Witolda Mazura, dotychczasowego wiceprzewodniczącego wydziału karnego. Swojej decyzji nie konsultował ze środowiskiem sędziowskim, bo - zgodnie z nową ustawą - nie musi już tego robić.

Zobacz też: Ziobro widzi, że kolejna szansa mu się wymyka

To właśnie prezes Mazur powinien wybrać swoich dwóch zastępców, a Ziobro formalnie ich powołać. Nowemu szefowi sądu odmówili jednak wszyscy, którym proponował stanowiska.

d3vtmbv

- Potwierdzam, że od czasu zmiany na stanowisku prezesa żaden sędzia nie zgodził się na przyjęcie funkcji wiceprezesa - mówi WP sędzia Aleksandra Janas, rzecznik prasowy Sądu Apelacyjnego w Katowicach.

Nieoficjalnie wiadomo, że powodem odmowy jest solidarność z poprzednimi władzami sądu.

- Nie znam motywacji każdego sędziego z osobna. Oczywiście brak wiceprezesów komplikuje nam pracę. Na prezesie ciąży dużo obowiązków, które współdzieli z dwoma zastępcami. Jest więc bardzo obciążony pracą - dodaje sędzia Janas.

Co zrobią następni?

Teraz prawdopodobnie propozycję otrzymają sędziowie ze śląskich sądów okręgowych.

d3vtmbv

- Przepisy na to pozwalają. Pytanie jednak, czy znajdą się chętni? - zastanawia się w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" sędzia Krystian Markiewicz, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" i sędzia Sądu Okręgowego w Katowicach.

Sędzia Markiewicz nie jest zaskoczony sytuacją w Sądzie Apelacyjnym w Katowicach. Przypomina, że odwołano dobrego prezesa sądu, z którym wszyscy sędziowie chcieli współpracować. - Narzucenie na siłę osoby, która nie cieszy się autorytetem, pokazuje bezsilność Ministerstwa Sprawiedliwości i nowych regulacji - mówi Markiewicz.

"Wiceprezesi sądu są powoływani przez Ministra Sprawiedliwości na wniosek prezesa danego sądu. Dotychczas do resortu nie wpłynął wniosek prezesa o powołanie wiceprezesa" - napisała Wioletta Olszewska, naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej i Promocji Biura Ministra Sprawiedliwości w odpowiedzi na nasze pytanie, czy resort zamierza interweniować w tej sprawie.

d3vtmbv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3vtmbv
Więcej tematów