Trwa ładowanie...
d3cfldv

Bunt przeciwko Kempie? Senator odszedł z PiS

Senator Grzegorz Banaś zrezygnował z członkostwa w PiS i złożył w legitymację w siedzibie partii w Kielcach. Banaś nie wyklucza, że zwiąże się z ugrupowaniem PJN. Zwyciężyła filozofia "Banaś jest najważniejszy" - tak odejście senatora skomentował rzecznik PiS Adam Hofman.

Share
d3cfldv

- To wynik zdarzeń, które nastąpiły po rozwiązaniu przez Komitet Polityczny PiS świętokrzyskiego zarządu partii - tak Banaś uzasadnił swoją decyzję o opuszczeniu Prawa i Sprawiedliwości. Senator wcześniej w rozmowie z Wirtualną Polską, otwarcie krytykował Kaczyńskiego.

Banaś i europoseł PiS Jacek Włosowicza oświadczyli, że decyzja Komitetu Politycznego PiS o rozwiązaniu świętokrzyskiego zarządu partii, jest dla nich nie do zaakceptowania. Ogłosili to podczas kieleckiej konferencji prasowej posłanki Beaty Kempy, która została nową liderką PiS w regionie świętokrzyskim.

d3cfldv

Włosowicz decyzji o ewentualnym odejściu z PiS na razie nie podjął. Europoseł powtórzył jednak, że "nie widzi możliwości współpracy z Komitetem Politycznym PiS, który 'nie dostrzega swojej winy w całej sytuacji'".

Banaś powiedział, że przesłał wniosek z rezygnacją do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, posłanki Beaty Kempy i szefa Komitetu Wykonawczego PiS Joachima Brudzińskiego.

"Do tanga trzeba dwojga"

Senator podkreślił, że "nie zaprojektował jeszcze swojej ścieżki politycznej". Dopytywany, z listy którego ugrupowania chciałby wystartować w nadchodzących wyborach parlamentarnych odpowiedział, że sympatia do stylu prowadzenia kampanii prezydenckiej Jarosława Kaczyńskiego przez Joannę Kluzik-Rostkowską "sytuuje go przy formacji Polska Jest Najważniejsza", ale - jak zastrzegł - jest to tylko jego opinia, a "do tanga trzeba dwojga".

- Nie będę ukrywał, że najbliżej mi jest do formacji pani poseł Joanny Kluzik-Rostkowskiej. Będę się przyglądał z sympatią ich działaniom. Jeżeli PJN zechce widzieć mnie w swoich strukturach, przyjmę to z radością - powiedział.

d3cfldv

Senator zaznaczył, że odbiera wiele głosów wsparcia od członków PiS z województwa świętokrzyskiego. - Myślę, że w najbliższych tygodniach i miesiącach pojawią się ludzie, którzy również, tak jak my, nie chcą być traktowani instrumentalnie - powiedział.

"Przysłali nam misia Colargola"

Decyzja o rozwiązaniu świętokrzyskiego PiS ogłoszona została w poniedziałek. Decyzję o powołaniu Kempy na pełnomocnika PiS w regionie świętokrzyskim podjął prezes partii Jarosław Kaczyński.

W komunikacie informującym o tej decyzji napisano też, że "wybór Beaty Kempy na pełnomocnika w województwie świętokrzyskim daje gwarancję, że region zyska dynamicznego przedstawiciela, który będzie skutecznie reprezentował interesy województwa w Warszawie".

Nowa pełnomocniczka przyjechała do Kielc w czwartek i tam, w jej obecności, Banaś i Włosowicz otwarcie skrytykowali decyzję władz krajowych PiS.

d3cfldv

Banaś mówił wtedy, że decyzja Komitetu Politycznego rozbija struktury PiS w Świętokrzyskiem, dlatego uważa ją za niedobrą dla całego regionalnego środowiska i dla działaczy. Zarzucił też instrumentalne potraktowanie świętokrzyskich działaczy przez władze krajowe. - Nikt nie zechciał - choćby przez ostatnie trzy tygodnie - zapytać, porozmawiać, jak wygląda sytuacja z drugiej strony; słuchano tylko jednego kanału informacyjnego - ocenił.

Bardziej dobitnie kontestował postanowienie władz partii Jacek Włosowicz, rozżalony, że świętokrzyskiemu środowisku PiS - najliczniejszej w kraju strukturze tej partii liczącej prawie dwa tys. członków - odebrano możliwość wykreowania elity z rodzimych szeregów. Zastrzegł, że nie ma personalnych zastrzeżeń do Kempy. - Gdyby Komitet Polityczny przysłał tu Koziołka Matołka czy Misia Coralgola, też musielibyśmy to zaakceptować - ubolewał.

"Banaś jest najważniejszy"

- Nie wyborcy ze Świętokrzyskiego, nie projekt polityczny PiS, nie odsunięcie PO od władzy, lecz filozofia 'Banaś jest najważniejszy' zwyciężyła - powiedział rzecznik PiS Adam Hofman, odnosząc się do rezygnacji Banasia z członkostwa w PiS.

Banaś i Włosowicz uchodzili w świętokrzyskim środowisku PiS za najbliższych współpracowników Przemysława Gosiewskiego, założyciela i lidera tej partii w Świętokrzyskiem, który 10 kwietnia zeszłego roku zginął w katastrofie smoleńskiej.

d3cfldv

Jarosław Kaczyński pytany - jeszcze przed ogłoszeniem decyzji senatora o opuszczeniu PiS - o zachowanie Włosowicza i Banasia stwierdził: "Dajemy kilka dni, może nawet kilkanaście na opamiętanie, żeby kurz osiadał". Prezes PiS podkreślił, że "energiczna i znana" osoba, jaką jest Kempa, "może pójść drogą, którą szedł Przemysław Gosiewski".

- Przy całym szacunku dla wielkiego dorobku, pracowitości i kwalifikacji wszystkich pań i panów, posłów i senatorów z tego regionu, sądzimy, że oni po prostu na tym także skorzystają. Ich szanse na reelekcję dzisiaj wyraźnie wzrosły, a nie spadły - powiedział szef PiS.

d3cfldv

Podziel się opinią

Share
d3cfldv
d3cfldv
Więcej tematów