Bukiel: nastąpiło "przetarcie atmosfery", ale to nie koniec strajku
Nastąpiło pewne przetarcie atmosfery, ale tak naprawdę ministerstwo nie wie ile lekarze zarabiają, ani ile kosztowałyby podwyżki płac - tak przewodniczący OZZL, Krzysztof Bukiel skomentował spotkanie przedstawicieli związków zawodowych działających w służbie zdrowia ze stroną rządową, które odbyło się w Warszawie. Wicepremier Przemysław Gosiewski zapowiedział, że do szpitali zostaną rozesłane ankiety dotyczące zarobków pracowników służby zdrowia i kosztów ewentualnych podwyżek.
05.06.2007 | aktual.: 05.06.2007 05:37
Nie zaszło nic, co usprawiedliwiałoby zakończenie strajku - dodał Bukiel. Według niego strajk nie będzie się zaostrzał, ale będzie się rozszerzał jego zasięg.
Wychodzący z rozmów związkowcy zaznaczyli, że do tej pory nadal nie można mówić o żadnych konkretach, dlatego na razie nie ma podstaw, aby cokolwiek zmieniać w trwającym proteście. Efekty dzisiejszego spotkania dalece odbiegają od naszych postulatów, ale będziemy nadal prowadzić dialog - zaznaczyła szefowa Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Dorota Gardias.
Z kolei wicepremier Przemysław Gosiewski powiedział po zakończeniu rozmów, że "były niełatwe", ale jest dialog i rząd idzie w kierunku porozumienia z lekarzami. Wicepremier zapowiedział, że w 2008 r. budżet dla służby zdrowia zwiększy się o 5,8 mld złotych. Dodał też, iż kwestie skutków ewentualnych podwyżek w służbie zdrowia zostaną wyjaśnione. Jak sprecyzował, do wszystkich szpitali zostaną rozesłane w tej sprawie ankiety.
Padły różne oceny jeśli chodzi o skutki finansowe potencjalnych podwyżek. Rząd ocenia skutki podwyżek na około 15 mld zł, natomiast strona społeczna na poziomie około 4 mld zł - wyjaśnił Gosiewski.
Gosiewski zapowiedział, że od środy rozpocznie prace specjalny zespół, który zajmie się zmianami w ustawie o wzroście wynagrodzeń w ochronie zdrowia raz nad ustawą o oddłużeniu szpitali.
W rozmowach uczestniczyli także m.in. wiceministrowie zdrowia Jarosław Pinkas i Bolesław Piecha, szef Narodowego Funduszu Zdrowia Andrzej Sośnierz, a także reprezentanci: NSZZ "Solidarność" Służby Zdrowia i OPZZ.
W środę przedstawiciele strajkujących lekarzy mają spotkać się z wicepremier Zytą Gilowską. Tematem rozmów ma być możliwość poszukiwania dodatkowych pieniędzy na służbę zdrowia.
W poniedziałek minął 15. dzień strajku lekarzy. Do końca tygodnia do akcji ma się włączyć kolejnych 65 szpitali. W piątek strajkowało 217 placówek. Na 19 czerwca zapowiadana jest manifestacja pracowników ochrony zdrowia w Warszawie.