Trwa ładowanie...

Budują zaporę na granicy z Kaliningradem. Straż Graniczna pokazała zdjęcia

Ruszyła budowa bariery na granicy z obwodem kaliningradzkim. Straż Graniczna opublikowała pierwsze zdjęcia. Ogrodzenie ma zostać ukończone w ciągu kilku miesięcy.

Budują zaporę na granicy z Kaliningradem. Straż Graniczna pokazała zdjęciaBudują zaporę na granicy z Kaliningradem. Straż Graniczna pokazała zdjęciaŹródło: Straż Graniczna
dwlblhf
dwlblhf

Straż graniczna poinformowała, że dzisiaj rano ruszyła instalacja bariery elektronicznej na granicy z obwodem kaliningradzkim.

"Bariera ma zostać ukończona do 30 września br. i obejmie całą lądową granicę z Federacją Rosyjską" - czytamy na Twitterze. Podkreślono, że wykonawcą jest firma TELBUD S.A.

O rozpoczęciu prac budowlanych nad zaporą elektroniczną na granicy z Rosją poinformował również szef MSWiA Mariusz Kamiński na wtorkowej konferencji w resorcie. - Właśnie dzisiaj ruszyły już bardzo konkretne prace ziemne dotyczące budowy zapory elektronicznej na granicy polsko-rosyjskiej, czyli na granicy z okręgiem królewieckim - powiedział minister.

dwlblhf

Zapora elektroniczna, czyli system kamer i czujników ruchu, zabezpieczy 199 kilometrów granicy. Swoim zasięgiem obejmie całą lądową granicę z Rosją z wyjątkiem odcinka Mierzei Wiślanej, gdzie już od kilku lat granicę chronią urządzenia elektroniczne.

Jak zapewnił Kamiński, zapora na granicy z Rosją będzie "niesłychanie nowoczesna" - taka, jak na granicy z Białorusią. - Będziemy mieli pełen monitoring tego, co się dzieje na granicy z Rosją - dodał.

Szef MSWiA zapowiedział, że prace zostaną zakończone na jesieni tego roku. - Nasza granica wschodnia będzie - jestem przekonany - znakomicie przygotowana do wszelkiego typu nielegalnych działań, które wiążą się z sytuacjami kryzysowymi z naszymi wschodnimi sąsiadami. Jestem przekonany, że będzie to najlepiej zabezpieczona granica Unii Europejskiej - powiedział minister.

Tymczasowe ogrodzenie na granicy z Rosją

Od listopada na granicy z Rosją powstawało tymczasowe ogrodzenie. Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak przekonywał, że to odpowiedź na ciąg dalszy kryzysu migracyjnego, który trwa na granicy polsko-białoruskiej. Tym razem uruchomiono loty z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej właśnie do Kaliningradu.

dwlblhf

Przekonywał, że podobna zapora na granicy z Białorusią "uchroniła nasz kraj przed zalewem migrantów". - W mojej ocenie był to plan napisany na Kremlu - mówił Mariusz Błaszczak.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Lekarze przy granicy. "Czasami samo przebranie może ratować życie"

Budowana teraz elektroniczna zapora to będzie system czujników i kamer, umożliwiający całodobowe monitorowanie granicy, niezależnie od warunków pogodowych.

Ogrodzenia na polskich granicach zaczęto budować, kiedy z Białorusi zaczęli do naszego kraju przybywać migranci z Bliskiego Wschodu i Afryki. Kryzys wywołał reżim Alaksandra Łukaszenki, którego służby sprowadzały ludzi, a następnie przerzucały ich na granicę z Polską. Dochodziło wówczas do starć pomiędzy migrantami, a funkcjonariuszami polskich służb. Pojawiło się ryzyko, że podobna sytuacja może wydarzyć się na granicy z Rosją.

dwlblhf

Czytaj więcej:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dwlblhf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
dwlblhf
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj