Trwa ładowanie...
d2omtjr

Budka i Macron krytyczni wobec polskiego rządu. Czy mogą liczyć na zrozumienie Polaków?

W tym tygodniu padły krytyczne słowa w kierunku polskiego rządu, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Czy poseł Platformy Obywatelskiej Borys Budka przesadził? Co kierowało prezydentem Francji Emmanuelem Macronem? Po opiniach polityków, przyszedł czas, by głos zabrali obywatele.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Poseł PO Borys Budka w "Die Zeit" wezwał UE do ultimatum dla Polski
Poseł PO Borys Budka w "Die Zeit" wezwał UE do ultimatum dla Polski (PAP)
d2omtjr

Posłowi Platformy Obywatelskiej próżno szukać zrozumienia wśród Polaków - wynika z sondażu przeprowadzonego przez Kantar Public dla Polskiego Radia 24. Ponad połowa pytanych - 53 proc. - twierdzi, że wypowiedź polityka w niemieckim dzienniku "Die Zeit" jest niedopuszczalna. Przeciwnego zdania jest 24 proc. badanych. Kolejne 23 proc. respondentów nie zajęło stanowiska w sprawie.

Przypomnijmy, że od słów Budki odcięli się dwaj senatorowie PO.

Czy dla prezydenta Francji Polacy są bardziej łaskawi? Jak wynika z sondażu, 24 proc. ankietowanych uważa, że słowa Macrona są odzwierciedleniem jego dezaprobaty wobec działań polskiego rządu. Według 18 proc. pytanych chciał on w ten sposób zwiększyć swoją popularność we Francji.

d2omtjr

Zobacz też: Premier Szydło ostro skomentowała słowa prezydenta Francji. "Aroganckie wypowiedzi"

17 proc. respondentów wskazało na "obronę francuskich interesów ekonomicznych", a jedynie 10 proc. na "ochronę wspólnoty Unii Europejskiej".

Najwięcej badanych stanowią jednak osoby, które nie umiały odpowiedzieć na to pytanie.

Nowa konstytucja według Polaków

Różnica między liczbą zwolenników zmian w konstytucji a obrońców dotychczasowej wynosi 3 punkty proc. Za pierwszą opcją opowiedziało się 37 proc. pytanych, za drugą - 34 proc. Zupełnie nowego dokumentu oczekuje zaś 11 proc. respondentów. 18 proc. badanych nie zajęło stanowiska w sprawie.

d2omtjr

Zobacz też: Jak ma powstać nowa konstytucja?

Polacy wiedzą też, jakiego chcieliby ustroju. Najwięcej z nich - 42 proc. - uważa, że najodpowiedniejszy byłby ustrój mieszany, w którym prezydent i premier dzielą się władzą. Za ustrojem prezydenckim jest z kolei 31 proc. badanych. 7 proc. respondentów wskazało na system kanclerski (z silną władzą premiera).

17 proc. pytanych nie zabrało głosy w sprawie, a kolejne 3 proc. ankietowanych chciałoby ustroju innego niż wyżej wymienione.

Źródło: Polskie Radio/WP

d2omtjr

Podziel się opinią

Share
d2omtjr
d2omtjr
Więcej tematów