Trwa ładowanie...
d1nf0mf

Brytyjskie myśliwce poderwane z powodu rosyjskich bombowców

Alarmowy start brytyjskich myśliwców. Samoloty typu Typhoon poderwały się, aby przechwycić dwa rosyjskie bombowce, które zbliżyły się niebezpiecznie do przestrzeni powietrznej Wielkiej Brytanii.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Myśliwce Typhoon FGR4 należące do brytyjskich sił powietrznych
Myśliwce Typhoon FGR4 należące do brytyjskich sił powietrznych (AFP, Fot: Andrew Yates)
d1nf0mf

Jak poinformowało ministerstwo obrony w Londynie, myśliwce eskortowały rosyjskie maszyny w "brytyjskiej strefie zainteresowania". Nie podano, gdzie doszło do incydentu. Myśliwce Typhoon poderwano z bazy Królewskich Sił Powietrznych Lossiemouth w Szkocji.

W styczniu w związku z podobnym wydarzeniem brytyjskie MSZ wezwało rosyjskiego ambasadora do złożenia wyjaśnień. Rosyjskie bombowce przeleciały wówczas nad kanałem La Manche, zmuszając brytyjskie władze do zmiany tras samolotów cywilnych.

Kilka godzin wcześniej ministerstwo obrony poinformowało, że do kanału La Manche wpłynęły trzy rosyjskie okręty. Obserwuje je jednostka brytyjska (czytaj więcej). Według rosyjskiej Floty Północnej jednostki te zmierzają na ćwiczenia na północno wschodnim Atlantyku.

d1nf0mf

Obecność Rosjan w powietrzu i na morzu w pobliżu granic brytyjskich notuje się w momencie, gdy u wybrzeży Szkocji niedawno rozpoczęły się dwutygodniowe morskie manewry NATO Joint Worrior. Ćwiczenia te obserwują rosyjscy eksperci. Brytyjczycy byli zmuszeni zgodzić się na ich obecność na mocy europejskich układów rozbrojeniowych.

Zobacz również wideo z marcowych manewrów: Rosyjskie wojska postawione w stan gotowości.

d1nf0mf

Podziel się opinią

Share

d1nf0mf

d1nf0mf
Więcej tematów