Trwa ładowanie...

Brytyjski rząd rozszerza sankcje. Na listę trafiła była żona Putina, jego kuzyni i Alina Kabajewa

Wielka Brytania ogłosiła w piątek kolejne sankcje wobec Rosji w związku z jej inwazją na Ukrainę. Uderzają one w 12 osób z najbliższego otoczenia rosyjskiego prezydenta Władimira Putina, w tym w jego byłą żonę, kuzynów i domniemaną kochankę - Alinę Kabajewą.

Brytyjski rząd rozszerza sankcje. Na listę trafiła była żona Putina, jego kuzyni i Alina Kabajewa. Na zdjęciu: Putin i Kabajewa w 2004 roku Brytyjski rząd rozszerza sankcje. Na listę trafiła była żona Putina, jego kuzyni i Alina Kabajewa. Na zdjęciu: Putin i Kabajewa w 2004 roku Źródło: PAP, fot: PRESIDENTIAL PRESS SERVICE/ITAR-TASS POOL
d29zijm
d29zijm

- Eksponujemy i uderzamy w podejrzaną sieć relacji stanowiącą wsparcie dla luksusowego stylu życia Putina - skomentowała decyzję o nowych osobach objętych sankcjami szefowa brytyjskiej dyplomacji Liz Truss, cytowana w oświadczeniu ministerstwa spraw zagranicznych.

Według oficjalnych danych na majątek rosyjskiego przywódcy składa się małe mieszkanie w Petersburgu, dwa samochody produkcji radzieckiej z lat 50., przyczepa i mały garaż - podało MSZ.

"W rzeczywistości Putin opiera się na sieci złożonej z członków rodziny, przyjaciół z dzieciństwa i wybranych przedstawicieli elity, która korzysta z jego władzy i w zamian wspiera jego styl życia. W nagrodę wywierają wpływ na rosyjskie sprawy państwowe, które wykraczają poza kompetencje przypisane do stanowisk, które oficjalnie zajmują. Luksusowy styl życia Putina był wielokrotnie eksponowany, w tym w raportach ujawniających jego powiązania z jachtem o wartości 566 mln funtów i "pałacem Putina" wartym 1 mld dolarów, które oficjalnie należą do jego bliskiego współpracownika Arkadija Rotenberga, na którego nałożono sankcje w grudniu 2020 roku" - napisano w oświadczeniu MSZ.

Jak zapowiedziano, Brytyjczycy będą nakładać sankcje na wszystkich, którzy pomagają Putinowi i podżegają do agresji, aż do zwycięstwa Ukrainy w wojnie z Rosją.

d29zijm

Na liście była żona i domniemana kochanka

Jak informuje serwis internetowy brytyjskiego dziennika "The Guardian", sankcjami, które polegają na zamrożeniu aktywów i zakazu podróży na Wyspy, objęto m.in. byłą żonę Putina, Ludmiłę Oczeretną; jego domniemaną kochankę, Alinę Kabajewą oraz jej babcię - Annę Zacepielinę, współpracownicę Giennadija Tymczenko, biznesmena i miliardera blisko związanego z Putinem.

Sankcjami objęto także Igora Putin, biznesmena i kuzyna prezydenta; Michaiła Putina, innego biznesmen, który prawdopodobnie też jest spokrewniony z prezydentem; Romana Putina, który jest synem Igora Putina i prowadzi firmę konsultingową oraz Michaiła Szełomowa, biznesmena i kuzyna prezydenta Rosji.

Jak dotąd Wielka Brytania nałożyła sankcje na ponad 1000 osób i 100 podmiotów gospodarczych, o łącznej wartości 117 mld funtów. Obejmują one zamrożenie aktywów, zakaz wjazdu i pobytu w Wielkiej Brytanii oraz ograniczenia dotyczące transportu, czyli zakaz lotu samolotów należących do osób objętych sankcjami, nawet jeśli nie znajdują się one na ich pokładzie.

Nie chcą "atomowej prowokacji"? Ekspert o braku sankcji dla Aliny Kabajewej

Źródło: theguardian.com, PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d29zijm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d29zijm
Więcej tematów