Trwa ładowanie...
d403yms
IAR

Brytyjski minister obrony: misja w Iraku zapowiada się na długie tygodnie i miesiące

Brytyjski minister obrony powiedział, że zaangażowanie wojskowe Wielkiej Brytanii w Iraku zapowiada się na "długie tygodnie i miesiące". Michael Fallon ujawnił nowe zadania brytyjskich samolotów rozpoznawczych nad Irakiem.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Tornado GR4 należący do brytyjskich sił powietrznych
Tornado GR4 należący do brytyjskich sił powietrznych (AFP, Fot: Cpl Neil Bryden / RAF)
d403yms

Minister obrony odwiedził brytyjskich pilotów i żołnierzy w bazie wojskowej w Akrotiri na Cyprze. Podziękował im za niesienie pomocy uchodźcom w Iraku, ale zapowiedział, że to nie koniec ich zaangażowania. W Akrotiri stacjonuje obecnie sześć maszyn tornado, które mają teraz wspomagać rozpoznaniem już nie misję humanitarną, lecz siły Kurdów i armię iracką walczące z dżihadystami z Państwa Islamskiego.

W Akrotiri mają swoją bazę również dwa samoloty transportowe Hercules, przewożące zaopatrzenie dla uchodźców, ale też uzbrojenie i amunicję dla wojsk kurdyjskich. Londyńska prasa podaje, że te dostawy pochodzą z byłych państw bloku radzieckiego, ale nie precyzuje z których.

Trzeci brytyjski element lotniczy w Akrotiri to helikoptery Chinook, które miały ewakuować jazydów z masywu Sindżar. Ta misja została jednak odwołana, kiedy większość z nich sama zeszła z gór. W związku z tym wycofano też z Kurdystanu na Cypr grupę brytyjskich żołnierzy mających osłaniać tę ewakuację. Minister Michael Fallon zastrzegł, że nie istnieją obecnie plany wysłania ich do Iraku z misją bojową.

d403yms

Podziel się opinią

Share

d403yms

d403yms
Więcej tematów