Trwa ładowanie...
d41s7ei

Brytyjska gazeta twierdzi, że "szkockie firmy i polska fundacja prały pieniądze rosyjskich agentów"

"Fundacja Otwarty Dialog Ludmiły Kozłowskiej prała brudne pieniądze wykorzystywane przez służby Rosji" - podaje "The Times". Brytyjski dziennik opisał ten mechanizm. Przez szkockie firmy i polską fundację miało przejść ok. 1,5 mln funtów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ludmiła Kozłowska z mężem podczas demonstracji w Warszawie w 2017 r.
Ludmiła Kozłowska z mężem podczas demonstracji w Warszawie w 2017 r. (ap/east news)
d41s7ei

Według informacji dziennika "The Times" rosyjscy agenci wyprali przez dwie szkockie firmy ponad 26 mln funtów. Raport na ten temat przygotował parlament Mołdawii. Z dokumentu wynika, że kwota ok. 1,5 mln funtów, czyli 7,5 mln złotych, za pośrednictwem firm w Glasgow i Edynburgu trafiła na rachunek fundacji Otwarty Dialog (FOD) w Warszawie.

Fundacją kieruje obywatelka Ukrainy Ludmiła Kozłowska. Za otrzymane pieniądze kobieta miała lobbować na rzecz Wiaczesława Platona, mołdawskiego oligarchy skazanego za oszustwo bankowe na kwotę 1 mld dolarów, i Muchtara Abliazowa, również skazanego za przestępstwa finansowe.

Według mołdawskiego raportu, FOD utrzymywała "związki i posiadała zobowiązania" wobec kilku agentów rosyjskiego wywiadu. Z tego powodu miała stanowić "narzędzie interwencji z użyciem miękkiej siły" na rzecz interesów Moskwy w Europie Wschodniej.

d41s7ei

Zobacz także: Zalewska i Szydło w europarlamencie? Sikorski: mam z tymi paniami problem

Fundacja zaprzecza zarzutom

"The Times" podkreśla, że rzecznik Fundacji Otwarty Dialog zaprzecza tym oskarżeniom twierdząc, że wynikają one wyłącznie z walki o władzę wewnątrz Mołdawii. Jego zdaniem "sugestie, że FOD lub Ludmiła Kozłowska pracuje na rzecz interesów rosyjskich stanowi absurdalną teorię spiskową".

d41s7ei

We wrześniu 2018 r. polski rząd wpisał Kozłowską, obywatelkę Ukrainy na czarną listę strefy Schengen powołując się na wątpliwości ABW odnośnie finansowania FOD. Brak jasnych dowodów spowodował, że Niemcy i inne kraje UE podważyły decyzję Polski zezwalając Kozłowskiej na swobodne poróżowanie po Wspólnocie. Szefowa FOD wielokrotnie występowała w mediach i przemawiała na wielu forach tłumacząc, że jest ofiarą represji politycznych ze strony rządu PiS.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d41s7ei

Podziel się opinią

Share
d41s7ei
d41s7ei
Więcej tematów