ycipk-3e7efh

Brytyjska gazeta twierdzi, że "szkockie firmy i polska fundacja prały pieniądze rosyjskich agentów"

"Fundacja Otwarty Dialog Ludmiły Kozłowskiej prała brudne pieniądze wykorzystywane przez służby Rosji" - podaje "The Times". Brytyjski dziennik opisał ten mechanizm. Przez szkockie firmy i polską fundację miało przejść ok. 1,5 mln funtów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ludmiła Kozłowska z mężem podczas demonstracji w Warszawie w 2017 r.
Ludmiła Kozłowska z mężem podczas demonstracji w Warszawie w 2017 r. (ap/east news)
ycipk-3e7efh

Według informacji dziennika "The Times" rosyjscy agenci wyprali przez dwie szkockie firmy ponad 26 mln funtów. Raport na ten temat przygotował parlament Mołdawii. Z dokumentu wynika, że kwota ok. 1,5 mln funtów, czyli 7,5 mln złotych, za pośrednictwem firm w Glasgow i Edynburgu trafiła na rachunek fundacji Otwarty Dialog (FOD) w Warszawie.

Fundacją kieruje obywatelka Ukrainy Ludmiła Kozłowska. Za otrzymane pieniądze kobieta miała lobbować na rzecz Wiaczesława Platona, mołdawskiego oligarchy skazanego za oszustwo bankowe na kwotę 1 mld dolarów, i Muchtara Abliazowa, również skazanego za przestępstwa finansowe.

Według mołdawskiego raportu, FOD utrzymywała "związki i posiadała zobowiązania" wobec kilku agentów rosyjskiego wywiadu. Z tego powodu miała stanowić "narzędzie interwencji z użyciem miękkiej siły" na rzecz interesów Moskwy w Europie Wschodniej.

ycipk-3e7efh

Zobacz także: Zalewska i Szydło w europarlamencie? Sikorski: mam z tymi paniami problem

Fundacja zaprzecza zarzutom

"The Times" podkreśla, że rzecznik Fundacji Otwarty Dialog zaprzecza tym oskarżeniom twierdząc, że wynikają one wyłącznie z walki o władzę wewnątrz Mołdawii. Jego zdaniem "sugestie, że FOD lub Ludmiła Kozłowska pracuje na rzecz interesów rosyjskich stanowi absurdalną teorię spiskową".

ycipk-3e7efh

We wrześniu 2018 r. polski rząd wpisał Kozłowską, obywatelkę Ukrainy na czarną listę strefy Schengen powołując się na wątpliwości ABW odnośnie finansowania FOD. Brak jasnych dowodów spowodował, że Niemcy i inne kraje UE podważyły decyzję Polski zezwalając Kozłowskiej na swobodne poróżowanie po Wspólnocie. Szefowa FOD wielokrotnie występowała w mediach i przemawiała na wielu forach tłumacząc, że jest ofiarą represji politycznych ze strony rządu PiS.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-3e7efh

ycipk-3e7efh
ycipk-3e7efh