Trwa ładowanie...
d3dnfrf

Brytyjczycy nie chcą większych uprawnień UE

Minister Jack Straw (AFP)
Brytyjski minister spraw zagranicznych
Jack Straw wypowiedział się w poniedziałek przeciwko planowanemu
zwiększeniu uprawnień Komisji Europejskiej, wskazując na rosnący
sceptycyzm społeczny w tej kwestii.

Share
d3dnfrf

W ostatnich tygodniach obywatele Europy tłumnie głosowali na partie, deklarujące głęboką rezerwę zarówno wobec Unii Europejskiej, jak i jej rozszerzenia. Musimy zacząć umacniać publiczną wiarę w Unię Europejską i reagować na lęki wyborców o utratę suwerenności - powiedział Straw w przemówieniu, wygłoszonym w Berlinie.

W ubiegłym miesiącu we Francji jawny przeciwnik unijnej integracji Jean-Marie Le Pen przeszedł znienacka do drugiej tury wyborów prezydenckich, eliminując z niej urzędującego socjalistycznego premiera Lionela Jospina. Natomiast w maju w wyborach parlamentarnych w Holandii drugie miejsce zajęła antyimigracyjna Lista Pima Fortuyna.

Według Strawa, dla pomyślnej przyszłości UE niezbędne jest utrzymanie poczucia odrębności narodowej. Musimy wspólnie wypracować proste przesłanie - zjednoczona Europa nie będzie superpaństwem, lecz Europą zjednoczoną ponad dawnymi podziałami poprzez wspólne wartości i wspólne tożsamości - podkreślił szef brytyjskiej dyplomacji.

Przemówienie Strawa jest swoistym komentarzem dla toczących się obecnie narad nad przyszłą strukturą Unii Europejskiej. Przewodniczący Komisji Europejskiej Romano Prodi zaproponował w ubiegłym tygodniu, by brukselska egzekutywa zyskała większe uprawnienia w dziedzinie wspólnej polityki zagranicznej, spraw wewnętrznych i wymiaru sprawiedliwości, a także w kształtowaniu budżetów państw członkowskich. (iza)

d3dnfrf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3dnfrf
d3dnfrf
Więcej tematów