Trwa ładowanie...

Brytyjczycy debatowali nad ustawą o IPN. Szanują historię Polski, ale niepokoi ich antysemityzm

Brytyjscy parlamentarzyści debatowali we wtorek nad ustawą o IPN. W Westminster Hall przedstawiono szokujące, antysemickie wypowiedzi z Polski. Przedstawiciel Partii Pracy i konserwatysta zgodzili się interweniować w BBC przeciwko fałszowaniu historii.

Brytyjczycy debatowali nad ustawą o IPN. Szanują historię Polski, ale niepokoi ich antysemityzmŹródło: www.parliament.uk / WP
d3b0e1m
d3b0e1m

Otwierając debatę Izby Gmin w Westminster Hall Axel Sobel z Partii Pracy przedstawił sytuację prawną związaną z ustawą o IPN. Łamiącym się ze wzruszenia głosem opowiadał o Polakach ratujących Żydów w czasie drugiej wojny światowej. Szczególnie emocjonalnie wspominał Leopolda Sochę ze Lwowa. Wśród Żydów uratowanych przez Polaka był wujek Sobela.

Brytyjczyk, którego rodzice przyjechali z Izraela, podkreślał wojenne zasługi Polaków. Twierdzi jednak, że ustawa stwarza atmosferę i daje przyzwolenie dla szerzącego się antysemityzmu. Jako przykład zacytował antysemickie komentarze i listy, które otrzymał od Polaków.Cytując obelgi i groźby wygłaszane pod jego adresem, Sobel przeprosił parlamentarzystów za przytaczane słowa. Podkreślił, że prawo, które ma chronić dobre imię kraju, przynosi skutek odwrotny od zamierzonego.

www.parliament.uk / WP
Źródło: www.parliament.uk / WP

Ten sam niepokój, inne wnioski

Urodzony w Warszawie, konserwatywny parlamentarzysta Daniel Kawczyński przypomniał, że od lat pisze pisma do BBC zwracając uwagę na przeinaczanie roli i sytuacji Polski w czasie drugiej wojny światowej. Zwrócił uwagę, że organizacja medialna, z ambicją bycia wzorem światowego dziennikarstwa, regularnie mówi o "polskich obozach śmierci".

d3b0e1m

– Pomimo moich nalegań, aby wykazali więcej wrażliwości, nadal to robią - zaznaczył pierwszy, pochodzący z Polski członek Izby Gmin. Pod koniec debaty Sobel zaproponował Kawczyńskiemu wspólną interwencję w tej sprawie w BBC.

Kawczyński zwracał uwagę, że ustawa o IPN nie ma ograniczać badań nad Zagładą, a jedynie bronić dobre imię Polski i zapobiegać nasilającym się próbom fałszowania historii. Podkreślił przy tym, że prawda historyczna musi być chroniona w obliczu nasilającego się antysemityzmu i wzmacniania się skrajnej prawicy w Europie.

Stephen Pound z Partii Pracy podkreślił, że wystąpienie Sobela było niezwykle wzruszające, jednak jego wnioski są odwrotne od kolegi otwierającego debatę. Deputowany zaznaczył, że nikt nie może zaprzeczać obecności antysemitów w Polsce, ale, jego zdaniem, nie wyrażają oni opinii wszystkich Polaków. Pound sądzi, że rząd w Warszawie musi chronić prawdę o przeszłości, aby zapobiegać rewizjonizmowi historycznemu. Jest przy tym zawiedziony postawą Izraela, a w szczególności reakcją ambasador Ann Azari.

Antysemityzm jako oficjalna polityka? Zobacz, co prof. Jan Gross mówił o antysemityźmie w Polsce

Polska ma przyjaciół też wśród krytyków

- Nie mam honoru posiadania nawet kropli polskiej krwi, ale jak słyszę o "polskich obozach koncentracyjnych", to chce mi się płakać – powiedział członek Izby Gmin. Brytyjczyk wspomniał o polskim cmentarzu wojskowym na Monte Cassino, gdzie obok siebie stoją krzyże katolickie, prawosławne i gwiazdy Dawida. Według niego to najlepiej świadczy o otwartości Polaków. Przypomniał też, że Alianci, po wojnie, zdradzili Polaków skazując ich na dalsze zniewolenie.

d3b0e1m

Żaden z wielu członków Izby Gmin przemawiających w Westminster Hall nie negował zasług Polski podczas drugiej wojny światowej i wkładu w ratowanie Żydów. Wyraźnie zarysowały się jednak dwa podejścia. Z jednej strony niepokój o to, że ustawa o IPN ograniczy debatę na temat historii Zagłady i legitymizuje antysemickie wystąpienia. Zwolennicy ustawy o IPN uważają, że rozwiązanie to ma jedynie chronić prawdę historyczną i dobre imię Polski.

Decyzja o przyszłości ustawy o IPN zależy od Trybunału Konstytucyjnego w Warszawie i polskich, a nie brytyjskich parlamentarzystów. Niemniej od dawna w żadnej europejskiej instytucji nie padło tak wiele dobrych słów pod adresem Polski, niż we wtorek w Westminsterze.

d3b0e1m
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3b0e1m
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj