Trwa ładowanie...
niemcy
oprac. Beata Czuma
16-06-2019 19:21

Brutalne zabójstwo polityka z Niemiec. Aresztowano podejrzanego

Jednostki specjalne policji zatrzymały podejrzanego w sprawie zamordowanego polityka Waltera Luebcke. Na trop 45-letniego mężczyzny naprowadziły ślady DNA.

Brutalne zabójstwo polityka z Niemiec. Aresztowano podejrzanegoŹródło: Reuters, fot: R. Orlowski
d41e9gh

Dwa tygodnie po brutalnym zabójstwie polityka CDU, przewodniczącego prezydium rejencji Kassel Waltera Luebke, policja aresztowała podejrzanego. Funkcjonariusze jednostek specjalnych policji w Kassel zatrzymali 45-letniego mężczyznę w sobotę rano, poinformowała w niedzielę prokuratura i policja. Naprowadziły na niego ślady DNA.

Podejrzany stanął w niedzielę po południu przed sędzią śledczym, który na podstawie dowodów poszlakowych wydał nakaz osadzenia mężczyzny w areszcie śledczym. Dalsze informacje policja i prokuratura zamierzają podać w nadchodzącym tygodniu.

Ślady wiodą do skrajnej prawicy

Niemieckie media podają tymczasem, że ślady morderstwa prowadzą do środowiska skrajnie prawicowego. "Bild” napisał w niedzielę, powołując się na śledczych, że zatrzymany 45-latek może należeć do prawicowej ekstremy. Tę samą informację opublikował "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Rzecznik prokuratury nie chciał się wypowiadać na ten temat.

d41e9gh

Według tabloidu "Bild" śledczy znaleźli na ubraniu zastrzelonego Waltera Luebke ślady DNA podejrzanego. Jego profil genetyczny znajdował się już w bazie danych DNA Federalnego Urzędu Kryminalnego. 45-letni mężczyzna jest znany policji i ma już na swoim koncie poważne przestępstwo. Wówczas to pobrano od niego próbki materiału biologicznego do analizy DNA.

Brutalne morderstwo

65-letni Walter Luebke został znaleziony w poniedziałek w nocy 2 czerwca około godz. 0.30 na tarasie swojego domu w dzielnicy Wolfhagen-Istha (Hesja). Miał ranę postrzałową głowy. Krótko potem zmarł. Obdukcja wykazała, że został zastrzelony prawdopodobnie krótką bronią, z bardzo bliskiej odległości.

W toku śledztwa zatrzymany został przed tygodniem we Fryzji Wschodniej podejrzany mężczyzna. Przesłuchanie nie przyniosło jednak żadnych wskazówek, które by poświadczyły jego udział w przestępstwie. Został wypuszczony na wolność.

Śledczy podkreślają, że w przypadku zatrzymanego w ostatnią sobotę 45-latka nie chodzi o tamtego mężczyznę.

d41e9gh

Oburzenie falą nienawiści

W miniony czwartek w kościele ewangelickim Martinskirche w Kassel odbyła się uroczystość pogrzebowa Waltera Luebke. Wartę honorową pełnili funkcjonariusze policji i żołnierze Bundeswehry.

Po śmierci Luebke oburzenie wywołały przepełnione nienawiścią, szydercze komentarze opublikowane w Internecie przez skrajną prawicę. Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier skomentował tę falę hejtów jako „cyniczną, nietaktowną i obrzydliwą, pod każdym względem ohydną”.

Jako przewodniczący prezydium rejencji Kassel Luebke był w 2015 r. odpowiedzialny także za urządzenie w swoim regionie ośrodka recepcyjnego dla uchodźców. Na jednym ze spotkań z ludnością odpowiedział na krytykę, iż w Niemczech warto żyć i warto bronić obowiązujących w tym kraju wartości: "Kto nie reprezentuje tych wartości, w każdej chwili może ten kraj opuścić – jest to wolność każdego, pojedynczego Niemca”.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d41e9gh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d41e9gh
Więcej tematów