Trwa ładowanie...
d448x78

Brutalne zabójstwo polityka z Niemiec. Aresztowano podejrzanego

Jednostki specjalne policji zatrzymały podejrzanego w sprawie zamordowanego polityka Waltera Luebcke. Na trop 45-letniego mężczyzny naprowadziły ślady DNA.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Policja bada ślady na miejscu zbrodni
Policja bada ślady na miejscu zbrodni (Reuters, Fot: R. Orlowski)
d448x78

Dwa tygodnie po brutalnym zabójstwie polityka CDU, przewodniczącego prezydium rejencji Kassel Waltera Luebke, policja aresztowała podejrzanego. Funkcjonariusze jednostek specjalnych policji w Kassel zatrzymali 45-letniego mężczyznę w sobotę rano, poinformowała w niedzielę prokuratura i policja. Naprowadziły na niego ślady DNA.

Podejrzany stanął w niedzielę po południu przed sędzią śledczym, który na podstawie dowodów poszlakowych wydał nakaz osadzenia mężczyzny w areszcie śledczym. Dalsze informacje policja i prokuratura zamierzają podać w nadchodzącym tygodniu.

Ślady wiodą do skrajnej prawicy

Niemieckie media podają tymczasem, że ślady morderstwa prowadzą do środowiska skrajnie prawicowego. "Bild” napisał w niedzielę, powołując się na śledczych, że zatrzymany 45-latek może należeć do prawicowej ekstremy. Tę samą informację opublikował "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Rzecznik prokuratury nie chciał się wypowiadać na ten temat.

d448x78

Według tabloidu "Bild" śledczy znaleźli na ubraniu zastrzelonego Waltera Luebke ślady DNA podejrzanego. Jego profil genetyczny znajdował się już w bazie danych DNA Federalnego Urzędu Kryminalnego. 45-letni mężczyzna jest znany policji i ma już na swoim koncie poważne przestępstwo. Wówczas to pobrano od niego próbki materiału biologicznego do analizy DNA.

Brutalne morderstwo

65-letni Walter Luebke został znaleziony w poniedziałek w nocy 2 czerwca około godz. 0.30 na tarasie swojego domu w dzielnicy Wolfhagen-Istha (Hesja). Miał ranę postrzałową głowy. Krótko potem zmarł. Obdukcja wykazała, że został zastrzelony prawdopodobnie krótką bronią, z bardzo bliskiej odległości.

W toku śledztwa zatrzymany został przed tygodniem we Fryzji Wschodniej podejrzany mężczyzna. Przesłuchanie nie przyniosło jednak żadnych wskazówek, które by poświadczyły jego udział w przestępstwie. Został wypuszczony na wolność.

d448x78

Śledczy podkreślają, że w przypadku zatrzymanego w ostatnią sobotę 45-latka nie chodzi o tamtego mężczyznę.

Oburzenie falą nienawiści

W miniony czwartek w kościele ewangelickim Martinskirche w Kassel odbyła się uroczystość pogrzebowa Waltera Luebke. Wartę honorową pełnili funkcjonariusze policji i żołnierze Bundeswehry.

Po śmierci Luebke oburzenie wywołały przepełnione nienawiścią, szydercze komentarze opublikowane w Internecie przez skrajną prawicę. Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier skomentował tę falę hejtów jako „cyniczną, nietaktowną i obrzydliwą, pod każdym względem ohydną”.

d448x78

Jako przewodniczący prezydium rejencji Kassel Luebke był w 2015 r. odpowiedzialny także za urządzenie w swoim regionie ośrodka recepcyjnego dla uchodźców. Na jednym ze spotkań z ludnością odpowiedział na krytykę, iż w Niemczech warto żyć i warto bronić obowiązujących w tym kraju wartości: "Kto nie reprezentuje tych wartości, w każdej chwili może ten kraj opuścić – jest to wolność każdego, pojedynczego Niemca”.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d448x78

Podziel się opinią

Share

d448x78

d448x78
Więcej tematów