Trwa ładowanie...

Bruksela. Wideokonferencja unijnych przywódców zakończona

Czwartkowa wideokonferencja unijnych przywódców została zakończona. Politycy dyskutowali o koordynacji działań ws. COVID-19, w tym o zamówieniach i dystrybucji szczepionek przeciwko koronawirusowi. Zapowiedziano także szereg zmian we Wspólnocie w związku z pandemią.
Share
Bruksela. Ursula von der Leyen oraz Charles Michel podczas konferencji prasowej
Bruksela. Ursula von der Leyen oraz Charles Michel podczas konferencji prasowejŹródło: PAP, Fot: PAP, EPA, OLIVIER HOSLET , POOL
dau6uyj

- Przywódcy chcą, żeby szczepienia zostały przyśpieszone. W związku z tym zobowiązania dotyczące dostaw szczepionek, podjęte przez koncerny, muszą być dochowane. Przywódcy podkreślili, że szczepionki powinny być dystrybuowane w tym samym czasie - mówił podczas konferencji prasowej przewodniczący Rady Europejskiej.

- Wszystkie możliwe środki będą brane pod uwagę, żeby zapewnić szybkie dostawy (...) i żeby uniknąć opóźnień - dodał Belg. Polityk przekazał jednocześnie, że przywódcy zgodzili się na to, aby certyfikaty szczepień na początek były traktowane jako "dokumenty do celów medycznych".

- Myślę, że powinniśmy się zgodzić na wspólne elementy, które powinny się znaleźć w certyfikatach szczepień do celów medycznych. Później zobaczymy, czy i w jakich okolicznościach te zaświadczenia mogłyby być użyte - wyjaśniał Michel.

dau6uyj

Transfery z PO do Polski 2050. Gorzki komentarz Aleksandra Kwaśniewskiego

Podczas konferencji podkreślono, że granice muszą pozostać otwarte. - Jednocześnie jesteśmy przekonani, że należy wziąć pod uwagę pewne ograniczenia dotyczące podróży, które nie są niezbędne. Może zajść konieczność dostosowania zaleceń w tym zakresie wśród członków Rady Europejskiej - mówił Charles Michel.

Głos zabrała także szefowa Komisji Europejskiej. - - Rosną nasze obawy z powodu nowych wariantów koronawirusa w Europie - powiedziała Ursula von der Leyen. Niemka zapowiedziała wprowadzenie "ciemnoczerwonych" stref zakażeń w UE, gdzie jest szczególnie wiele przypadków COVID-19.

dau6uyj

- W tych strefach wirus występuje na bardzo wysokim poziomie. Wobec osób podróżujący ze stref ciemnoczerwonych byłby wymagany test przed ich opuszczeniem, jak również kwarantanna po przyjeździe do punktu docelowego - mówiła von der Leyen.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dau6uyj

Podziel się opinią

Share
dau6uyj
dau6uyj
Więcej tematów